Bijela kuća i State Department bez konkretnog odgovora o nepozivanju BiH na Samit za demokratiju

Bijela kuća

Bosna i Hercegovina (BiH) je jedina država Zapadnog Balkana koja nije na spisku učesnika Samita za demokratiju, kojeg Bijela kuća organizuje 9. i 10. decembra.

Glas Amerike postavio je Bijeloj kući i State Departmentu upit zbog čega je takva odluka donesena, ali u njihovim odgovorima nije preciziran tačan razlog.

Iz State Departmenta navode da su Sjedinjene Države „kontaktirale regionalno raznolik skup demokratija čiji će napredak i predanost unaprijediti pravedniji i mirniji svijet“, dodajući da im je cilj da budu „što inkluzivniji, unutar logističkih ograničenja“.

„Radit ćemo na tome da osiguramo da svi relevantni glasovi i stavovi budu uključeni u proces Samita. Nastavit ćemo da se angažujemo sa učesnicima Samita i drugim vladama širom svijeta na rješavanju demokratskog nazadovanja, promovisanju poštovanja ljudskih prava i odbrani od korupcije u zemlji i inostranstvu – bilo da se taj posao odvija unutar ili van okvira Samita. Dugoročno gledano, nastojimo da uključimo sve zemlje koje pokažu istinsku volju u preuzimanju obaveza koje podržavaju ciljeve Samita“, stoji u odgovoru State Departmenta.

Ni glasnogovornica Bijele kuće, Jen Psaki, nije dala precizniji odgovor. Ona je na pitanje novinara Glasa Amerike navela da je cilj bio da se na Samit pozove niz učesnika i da to ne znači da svi oni koji su pozvani automatski dobijaju američko odobravanje, pošto sve demokratije predstavljaju rad u progresu.

„To ne znači ni neodobravanje ili negativnu oznaku za one koji nisu pozvani“, izjavila je Psaki na pres konferenciji.*

Američki zvaničnici i analitičari koje su novinari Glasa Amerike kontaktirali u proteklim danima bili su iznenađeni nepozivanjem BiH, ali niko nije raspolagao preciznijim informacijama o razlozima.

U razgovoru za Srpski servis Glas Amerike, Damon Wilson, predsjednik američke organizacije „Nacionalna zadužbina za demokratiju“, rekao je da vjeruje kako je dio razloga što BiH nije među učesnicima to što je „Bosna neuredna priča“.

„Pitanje je ko bi bio za stolom, kako bi se to uradilo. Disfunkcionalnost je ta koja omogućava Bosni da ne postigne ono za što zaista ima potencijal“, rekao je Wilson.

Samit prilika za jačanje demokratije

Na spisku sa web stranice State Departmenta navedeno je 111 učesnika virtualnog Samita: 110 država i Evropska unija. Također se navodi da je riječ o prvom od dva takva samita, te da će na njemu učestvovati i predstavnici civilnog i privatnog sektora.

Američke institucije nisu davale objašnjenja zašto neke zemlje jesu ili nisu dobile poziv.

Kada je medij „Politico“ početkom novembra objavio preliminarnu listu učesnika, na njoj osim BiH, nije bilo ni Kosova i Srbije. U međuvremenu, obje zemlje su bile diplomatski aktivne po ovom pitanju, te su se našle na konačnom spisku.

Iz Ministarstva vanjskih poslova BiH nisu Glasu Amerike dali komentar na to što BiH nije dio ovog međunarodnog događaja.

Predsjednik SAD Joe Biden je od početka mandata govorio da je jedan od ciljeva njegove administracije obnova i jačanje demokratije u Sjedinjenim Državama ali i na drugim mjestima.

Jen Psaki, glasnogovornica Bijele kuće, rekla je za Glas Amerike da je Samit prilika za lidere „da diskutuju o izazovima i prilikama sa kojima se suočavaju demokratske vlade, te o tome kako demokratije mogu davati rezultate svojim građanina, zasnovano na tri ključna principa jačanja demokratije: odbrani protiv autoritarizma, borbi protiv korupcije, te promovisanju ljudskih prava“.

Psaki je dodala da će se predsjednik Biden i drugi vodeći američki zvaničnici obratiti na Samitu, te da će se na plenarnim sesijama sresti sa liderima država, dok će biti održavane i posebne tematske sesije.

* Ovaj paragraf je naknadno promijenjen, te dopunjen novijom i konkretnijom izjavom Jen Psaki.