Rusija kaže da prijetnja sa Zapada tjera na promjenu nuklearne doktrine

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov

Kremlj je u srijedu saopćio da Rusija prilagođava svoju nuklearnu doktrinu zato što Sjedinjene Države i njihovi zapadni saveznici prijete Rusiji eskalacijom rata u Ukrajini i grubim ponašanjem nad legitimnim sigurnosnim interesima Moskve.

Rusija, najveća nuklearna sila na svijetu, mijenja svoju nuklearnu doktrinu - koja navodi okolnosti pod kojima bi Moskva koristila takvo oružje - zbog sve veće podrške Zapada Ukrajini koju je Rusija napala 2022.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov, u dosadašnjem najdetaljnijem objašnjenju Moskve, povezao je ovaj potez direktno sa "prijetnjama" koje stvara Zapad i okrivio Sjedinjene Države za uništavanje posthladnoratovske sigurnosne arhitekture Evrope.

Zapad je, rekao je Peskov, odbacio dijalog s Rusijom i krenuo u liniju napada protiv njenih sigurnosnih interesa dok je potpirivao "vrući rat u Ukrajini".

"Sjedinjene Države su ti koji su glavni u procesu izazivanja napetosti", rekao je Peskov.

Peskov je ukazao da je revizija nuklearne doktrine u ranoj fazi, rekavši da će trenutne tenzije biti pažljivo analizirane, a zatim će biti osnova za predložene promjene.

Trenutno objavljena nuklearna doktrina Rusije, koju je iznio u dekretu predsjednika Vladimira Putina iz 2020, kaže da Rusija može koristiti nuklearno oružje u slučaju nuklearnog napada od strane neprijatelja ili konvencionalnog napada koji ugrožava postojanje države.

Rusija i Sjedinjene Države su daleko najveće svjetske nuklearne sile, držeći oko 88 posto svjetskog nuklearnog oružja, prema Federaciji američkih znanstvenika. I jedni i drugi moderniziraju svoje nuklearne arsenale, dok Kina ubrzano jača svoj nuklearni arsenal.

Rat u Ukrajini izazvao je najveću konfrontaciju između Rusije i Zapada od Kubanske raketne krize 1962. godine, pri čemu su obje strane rekle da ne mogu priuštiti da izgube sukob.