Poboljšani su uslovi za haške pritvorenike Scheveningenu, može se zaključiti iz današnjeg obraćanja Radovana Karadžića, nekadašnjeg predsjednika Republike Srpske (RS) osuđenog na 40 godina zatvora zbog stravičnih zločina u Bosni i Hercegovini.
Karadžić se uspio izboriti da u pritvoru može koristiti laptop, kao i program za komunikaciju skype.
Zahvaljujući predsjedniku Mehanizma za međunarodne sudove Theodoru Meronu, pritvorenici su dobili bolje stolice i kompjutere, ali je Karadžić dodao da bi njemu za rad i da sačuva kičmu, ipak, bolje odgovarao laptop.
U narednim danima on će moći raspolagati laptopom i komunicirati putem skype, ali pod određenim uslovima.
Karadžić, koji je u presudi označen kao ključna osoba u zločinačkom poduhvatu uklanjanja Muslimana i Hrvata iz RS u okviru kojeg je na hiljade ljudi pogubljeno, zahvalio se Meronu i zbog načina kako brine o zdravlju pritvorenika.
„Sto se tiče zdravlja, želim Vama ekselencijo da izrazim zahvalnost zbog vašeg ozbiljnog pristupa potrebama pritvorenika. I tu je zabeležen veliki napredak koje će verovatno biti zapamćen vezano za vaše ime”, kazao je Karadžić.
Karadžić je rekao je da mu je zdravlje je znatno bolje i da osjeća se „znatno popravljeno”.
Karadžić o ljudskim pravima
Karadžić je 2016. godine proglašen krivim i za genocid u Srebrenici, terorisanje građana Sarajeva i korištenje pripadnika UNPROFOR-a za taoce. Na ovu presudu Karadžić je uložio žalbu kojom traži da bude oslobođen krivice.
Statusna konferencija je dio predžalbenog postupka i održava se povremeno kako bi strane u postupku razmijenili informacije vezane za žalbeni postupak, kao i da se provjeri zdravstveno stanje pritvorenika.
Karadžić je iskoristio je statusnu konferecniju i da govori o ljudskim pravima, navodeći različite primjere iz zatvora u Estoniji i Njemačkoj u kojima kaznu služe haški osuđenici.
„Uskraćivanje slobode je dovoljno drastično da uksraćivanje drugih stvari koje su ljudima potrebne nije neophodno i ne bi trebalo dopustiti”, smatra Karadžić, koji je izdao nalog da se u Srebrenici stvore uslovi nepodnošljivi za život.
Meron je odgovorio da ga itekako zanima kako se postupa za haškim osuđenicima u zatvorima u kojima služe kaznu za ratne zločine.
„Činimo sve što možemo kako bismo poboljšali uvjete u kojima se drže naši zatvorenici”, rekao je Meron.
Dio statusne konferencije je bio posvećen i stvarima vezanim za krivični postupak. Karadžićev pravni tim kaže da je konačno dobio pristup dokumentima koji su nosili oznaku tajnosti, a korišteni pred nacionalnim sudovima.
Karadžićevi branioci su dali i neke inovativne prijedloge za promjenu forme statusne konferencije, a vezano je za sam postupak.