Predstavnički dom usvojio je mjeru sa 220 glasova za i 213 protiv, a glasanje je bilo odloženo nakon što je lider republikanske manjine, Kevin McCarthy koji se protivi zakonu, čitave noći držao govor.
Sudbina zakona je neizvjesna u Senatu, gdje su demokrate Joe Manchin i Kyrsten Sinema, centristi, izrazili zabrinutost zbog cijene i obima nekih programa.
Zakonski prijedlog je bio značajno smanjen u odnosu na prvobitni plan demokrata koji je predviđao izdvajanje čak 3.500 milijardi dolara, ali je cilj zakona i dalje se ulože milioni dolara u prosvjetu, niže troškove zdravstvene zaštite i borbu protiv klimatskih promjena.
Lider republikanaca Kevin McCarthy protekle noći je govorio rekordnih osam i po sati, navodeći spisak republikanskih pritužbi - od kojih su se neke odnosile na zakon a neke ne - i povremeno nadvikivao sa demokratama u Predstavničkom domu koji su otvoreno izražavali neslaganje sa njegovim tvrdnjama.
U jasnoj aluziji na McCarthyja, predsjedavajuća Predstavničkog doma Nancy Pelosi započela je govor o zakonu riječima: "U znak poštovanja prema kolegama, biću kratka."
"Mnogo toga je rečeno na ovom podijumu. Ali ovo su činjenice: sljedeći viziju predsjednika Bidena, vođeni ekspertizom i energijom naših predsjedavajućih, članova i osoblja, imamo zakon 'Izgradimo ponovo bolje' koji je istorijski, transformativni i veći od bilo čega što smo uradili ranije", rekla je Pelosi. "Ako ste roditelj, stariji građanin, dijete, radnik, ako ste Amerikanac, ovaj zakon je za vas, i bolji je za vas."
Prema procjenama kongresne Kancelarije za budžet, federalni budžetski deficit će se zbog zakona povećati za 367 milijardi u narednih 10 godina, ali bi novi prihodi, poslije planiranih promjena u prikupljanju poreza, mogli da do 2031. godine donesu u budžet 127 milijardi.
Bijela kuća procjenjuje da će promjene u radu Poreske službe donijeti 400 milijardi dolara dodatnih prihoda a da će se zahvaljujući zakonu deficit smanjiti za 121 milijardu u narednih deset godina.
Nekoliko umjerenih demokrata reklo je da prije glasanja žele da dobiju procjenu kongresne Kancelarije za budžet, a nekoliko njih je reklo da prihvata računicu Bijele kuće.
Kongres je ove nedjelje usvojio zakon o obnovi infrastrukture, u vrijednosti od 1.000 milijardi dolara. Taj zakon i Bidenov zakonski prijedlog "Izgradimo ponovo bolje" su dva stuba unutrašnjopolitičke agende demokratskog predsjednika, uz odvojeni paket pomoći pogođenima pandemijom Covida 19, u vrijednosti od 1.900 milijardi dolara, koji je usvojen u martu.