U zajedničkom saopćenju Katar, Sjedinjene Države i Egipat naveli su da "kao posrednici u tekućim razgovorima o osiguranju primirja u Gazi i oslobađanju talaca i zatočenika pozivaju i Hamas i Izrael da finaliziraju sporazum" na osnovu plana kojeg je iznio Bajden u petak.
Biden je rekao da će mirovni sporazum uključivati početni šestosedmični prekid vatre uz djelimično povlačenje izraelske vojske i oslobađanje nekih talaca, dok se o "trajnom prekidu neprijateljstava" pregovara preko posrednika.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu ponovio je svoj stav u subotu, rekavši da se izraelski uvjeti za okončanje rata nisu promijenili: "Uništenje Hamasovih vojnih i upravljačkih sposobnosti, oslobađanje svih talaca i osiguranje da Gaza više ne predstavlja prijetnju Izraelu."
Dva desničarska člana njegovog kabineta, ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben Gvir i ministar finansija Bezalel Smotrich, zaprijetili su u subotu da će srušiti Netanyahuovu vladu ako pristane na Bidenov prijedlog.
Opozicioni lider Yair Lapid pozvao je Netanyahua da prihvati dogovor.
Porodice talaca izvršile su pritisak na Izrael i Hamas da pristanu na sporazum i ponovo su se okupile u subotu u Tel Avivu tražeći oslobađanje taoca.
Sa svoje strane, Hamas je u petak rekao da je spreman da se angažuje "pozitivno i na konstruktivan način". Ali visoki zvaničnik Mahmoud Mardawi rekao je u intervjuu za katarsku televiziju da grupa još nije dobila detalje prijedloga.
"Ne može se postići dogovor prije nego što se ispuni zahtjev za povlačenjem okupacione vojske i prekidom vatre", rekao je on.
Hamasovi uvjeti zahtijevaju prekid rata i potpuno povlačenje izraelskih trupa iz Gaze.
Posrednici rata u Gazi su pozvali Izrael i Hamas da finaliziraju dogovor koji je iznio američki predsjednik Joe Biden.