U izvještaju poslije sprovođenja 45-dnevne istrage, čiji rezultati su objavljeni u srijedu, traži se pooštravanje postojećih bezbjednoosnih mjera i poboljšanje komunikacije kako bi zvaničnici zaduženi za bebjednost objekata preduzeli sve neophodne mjere predostrožnosti.
"Revizijom je utvrđeno da je ogromna većina zaposlenih u sekretarijatu, sa pristupom povjeljivim informacijama o nacionalnoj bezbjednosti, pouzdana i da su sve komponente sekretarijata posvećene sigurnosti", napisao je sekretar za odbranu Lojd Ostin u memorandumu od 30. juna.
Međutim, Ostin je dodao da su u reviziji "utvrđene oblasti gdje se može i mora poboljšati odgovornost".
Vaš browser ne podržava HTML5
Zvaničnici Pentagona u aprilu su najavili da će preispitati bezbjednosne procedure nakon hapšenja 21-godišnjeg pripadnika Nacionalne garde Džeka Tešire.
Tešira je optužen za namjerno zadržavanje i dijeljenje povjerljivih informacija, za premještanje obavještajnih dokumenata iz bezbjednih objekata i njihovo objavljivanje, kao i fotografija drugih spisa, na platformi Diskord.
Tešira se na prošlomjesečnom sudskom ročištu izjasnio da nije kriv i ostaće u pritvoru do suđenja.
Pentagon je već pokušavao da smanji broj zaposlenih koji imaju pristup osjetljivim informacijama i zvaničnici navode da su nove preporuke dodatni korak.
"Nije postojala samo jedna tačka gdje je napravljen propust. Postoji sve veći sistem povjerljivih objekata i osoblja koje im ima pristup. U okviru toga imamo šansu da pojasnimo politiku...jer nije uvijek riječ o najjasnijim dokumentima", rekao je u srijedu novinarima visoki zvaničnik Pentagona.
Zvaničnik je naveo da treba osigurati i da zaposleni u Sekretarijatu za odbranu razumiju kada i kako da prijave kršenje bezbjednosnih protokola.
Takođe je dodao da su u toku napori da se osigura da se zaposleni stalno provjeravaju da bi nadređeni imali potrebne informacije da im ukinu pristup informacijama ako je to neophodno.
Traži se i preispitivanje fizičke bezbjednosti, uključujući instaliranje sistema koji bi identifikovali unošenje pametnih telefona ili drugih zabranjenih elektronskih uređaja u obezbijeđeni objekat.
Prema izvještaju Kancelarije direktora nacionalnih obavještajnih službi, oko 4 miliona Amerikanaca prošlo je bezbjednosnu provjeru, dok je 1,3 miliona imalo pristup strogo povjerljivim informacijama.
Nakon curenja povjerljivih informacija u aprilu, direktorka Nacionalnih obavještajnih službi Avril Hejns ocijenila je da je riječ o veoma uznemirujućem incidentu, ali je pozvala na odmjerenu reakciju i na korištenje boljih praksi.