Ovo je za Radio Slobodna Evropa (RSE) potvrdio Mirza Hadžiabdić, glasnogovornik Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo (MUP KS), jednog od deset kantona bh. entiteta Federacije BiH.
Mehmedagić je uhapšen 14. jula i saslušan u prostorijama MUP-a KS-a.
Njegovo hapšenje je naredilo Tužilaštvo BiH koje vodi istragu u kojoj se osumnjičeni Mehmedagić tereti za zloupotrebu položaja ili ovlasti, krivotvorenje isprave i pranje novca, a u vezi s aferom "Diploma", u kojoj je u junu 2020. uhapšen i direktor i osnivač Američkog univerziteta u BiH Denis Prcić.
Prcić se sumnjiči da je ilegalno izdao diplomu Mehmedagiću.
Pred Tužilaštvom BiH se održavaju protesti. Mediji javljaju da se okupilo oko 200 građana, a među njima i funkcioneri i članovi SDA.
Lider SDA Bakir Izetbegović na svom Facebook nalogu poručio je da je hapšenje Mehmedagića "četvrti pokušaj Tužilaštva, istog tužioca i njegovih nalogodavaca, da po bilo kojem osnovu procesuira i kompromituje Osmana Mehmedagića".
Pripadnici MUP-a KS-a su 14. jula obavili su i uviđaj u kući u vlasništvu Mehmedagića u Sarajevu, koja se dovodi u vezu s krivičnim djelima koja mu se stavljaju na teret.
Početkom jula su pretresli prostorije OSA-e BiH.
"Predmetni dosje je predat ovlaštenim službenicima MUP-a Kantona Sarajevo i isti će biti predati Sudu BiH koji je, u skladu sa Zakonom o zaštiti tajnih podataka, licenciran za čuvanje tajnih podataka", navedeno je tada u saopštenju OSA-e.
Mehmedagiću je 2019. godine poništena diploma fakulteta u Banjoj Luci iz 2007. godine. On je potom dostavio dvije diplome – Američkog univerziteta i Pravnog fakulteta u Sarajevu (viša škola).
Tužioce je zainteresovao podatak da Mehmedagić ranije u svojoj biografiji nije navodio diplomu Američkog univerziteta iz 2013. godine, te je Tužilaštvo BiH pokrenulo istragu.
Mehmedagiću i službeniku OSA-e Muhamedu Pekiću ranije se sudilo za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja. Oni su pravosnažno oslobođeni optužbi da su zloupotrebom položaja u augustu 2020. godine pribavili nadzorni snimak iz BH Pošte i otkrili identitet pošiljaoca anonimne prijave protiv direktora OSA-e.
Tužilaštvo BiH je prošle godine podiglo još jednu optužnicu protiv Mehmedagića te Selme Cikotića, državnog ministra sigurnosti, i Muriza Druškića, penzionisanog rukovodećeg uposlenika OSA-e BiH, zbog krivičnog djela zloupotreba položaja ili ovlaštenja, ali je tu optužnicu Sud BiH odbio.
Sud je u svojoj odluci utvrdio da u ovom konkretnom slučaju ne postoji umišljaj osumnjičenih Mehmedagića i Druškića, te stoga niti radnje koje su eventualno preduzeli ili propustili preduzeti nemaju obilježje krivičnog djela koje im se optužnicom stavlja na teret.