29.09. u Tuzli svečanom ceremonijom je okončana prva civilna NATO vježba u Bosni i Hercegovini.
Prema mišljenju koje se čulo od BH ali i NATO zvaničnika, cilj vježbe - poboljšanje saradnje međinarodnih timova u spašavanju, je ostvaren.
Vježba je koštala oko 750 000 KM od čega će NATO savez pokriti 200 000 KM a ostatak plaćaju institucije BiH.
Na vježbi su učestvovali timovi i pojedinci iz 34 zemlje. Među njima većina su članice NATO saveza ali su u Tuzli bili i timovi zemalja koje ne pripadaju tom savezu.
Tokom četiri dana, uvježbavali su se scenariji zaštite i spašavanja u uslovima poplava, zemljotresa, požara, rudarskih nesreća te hemijske opasnosti.
Vaš browser ne podržava HTML5
Zadovoljstvo ostvarenim u vježbi iskazali su i zvaničnici NATO saveza. Iako je pred strukturama u BiH još potrebnog uvježbavanja, ostvareni rezultati se gledaju u pozitivnom svijetlu. Ispred NATO saveza vježbu je zatvorio Wolf-Diether Roepke, iz sektora civilne spremnosti alijanse.
Vaš browser ne podržava HTML5
Četvrti dan - još terenskih vježbi
Četvrtog dana nastavljene su terenske vježbe spašavanja od požara, zemljotresa, poplava i hemijskih opasnosti. Vježbe su izvedene na četiri lokacije u gradu Tuzla i njegovoj okolini.
U okviru vježbe testiran je i predstavljen američki softver NICS za korištenje u akcijama odgovora na katastrofe.
Pogledajte TV priču o ovom sistemu.
Vaš browser ne podržava HTML5
Intervju u kojem o softveru govori William Bryan iz odjela za nauku i kulturu američke vlade možete pročitati ovdje.
Treći dan - počele terenske vježbe spašavanja
Trećeg dana civilne NATO vježbe u BiH, u okolini grada Tuzla uspješno su izvedene četiri terenske vježbe spasavanja civila a u toku noći se održava i noćna vježba.
Na jezeru Modrac uvježbavan je proces spasavanja ljudi i djece iz vode kao i otklanjanje hemijske opasnosti. U ovoj vježbi učestvovalo je više od 200 članova i članica iz timova više zemalja.
O vježbi govori Arina Bešlagić, šefica upravljačke grupe ispred BiH
Vaš browser ne podržava HTML5
Na lokaciji bivše fabrike Guming, nekoliko međunarodnih timova sarađivalo je u izvlačenju civila iz zgrada, prema scenariju, srušenih kao posljedica zemljotresa.
Još dvije vježbe danas su izvedene u Živinicama i Malinama, u okolini Tuzle.
Vaš browser ne podržava HTML5
Treći dan civilne NATO vježbe "Bosna i Hercegovina 2017" najintenzivniji je od ponedeljka kada je oglašen početak vježbe u kojoj učestvuje 34 zemlje.
Četvrtog dana planirane su vježbe spasavanja na još četiri lokacije, a dan poslije očekuje se i završetak prve civilne NATO vježbe u Bosni i Hercegovini.
Kraj drugog dana, sve spremno za terenske vježbe
Drugog dana vježbe "Bosna i Hercegovina 2017" učesnici i učesnice nastavili su sa obukama a završene su i pripreme na osam lokacija terenskih vježbi koje će se dešavati trećeg i četvrtog dana vježbe.
U okviru priprema izvedena je komandno-štabne vježba koja je utvrdila brzinu i stepen protoka informacija među timovima iz različitih zemalja.
U naredna dva dana očekuju se terenske vježbe spasavanja na osam lokacija u i oko grada Tuzla.
Pored timova za spašavanje iz 34 zemlje, na vježbi učestvuje i 20 studenata žurnalistike i sigurnosti, sa 5 javnih univerziteta u BiH, i to iz Sarajeva, Banja Luke, Tuzle i Mostara.
Tokom trajanja vježbe za studente će biti upriličene radionice i praktične vježbe, kroz koje će im, kako je najavjeno, biti predstavljeni ciljevi vježbe i civilna uloga NATO-a u pomoći u slučajevima prirodnih nesreća i katastrofa.
Takođe će biti upoznati sa taktikama postupanja različitih timova u kriznim situacijama kao i ulogom medija u takvim okolnostima.
Za Glas Amerike detalje drugog dana vježbe sumira Majda Kovač iz Federalne uprave za civilnu zaštitu.
Vaš browser ne podržava HTML5
Prvi dan u znaku pokazne vježbe
Prvi dan obilježila je vježba spašavanja povrijeđenih u saobraćajnoj nesreći koja je izvedena pred medijima na fudbalskom stadionu u Kampusu.
U vježbi su učestvovali civilni i vojni timovi iz BiH, SAD-a, Ukrajine, Italije, Rumunije.
Vaš browser ne podržava HTML5
Pokazna vježba demonstrirala je i upotrebe telemedicinskog sistema za povećanje medicinske pomoći na licu mjesta, zahvaljujući daljinskom angažovanju medicinskih stručnjaka iz različitih država.
S raspoloživim terenskim telemedicinskim setovima, medicinsko osoblje na licu mjesta u stanju je dobiti savjete medicinskih stručnjaka iz hitnih bolnica u drugim zemljama kroz različite komunikacijske kanale, uključujući satelite.
Ove telemedicinske sposobnosti razvijene su u okviru programa NATO-a Nauka za mir i sigurnost (SPS).
Planirano je da vježba "BiH 2017" ukupno traje četiri dana. U tom periodu, međunarodne vojne snage, uz pomoć struktura civilne zaštite iz cijele zemlje uvježbavaće istovremeno spašavanje i zaštitu civila prateći scenario koji se sastoji od poplava i zemljotresa.
Pomoćnik generalnog sekretara NATO-a Ambasador Sorin Ducaru prilikom otvaranja vježbe naglasio je opredjeljenje alijanse i prema civilnim politikama.
Vaš browser ne podržava HTML5
Cilj vlježbe je "da se poboljša inter-operabilnost međunarodnih aktivnosti u pružanju odgovora na elementarne nepogode. Ovakav scenario će omogućiti sticanje prakse u međunarodnoj saradnji te ojačati mogućnost timova iz različitih zemalja da efikasno rade zajedno", stoji u najavi vježbe Bosna i Hercegovina 2017.
Vježba je službeno otvorena obraćanjem pomoćnika generalnog sekretara NATO-a Ambasadora Sorin Ducaru, te Ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragana Mektića.
Obraćajući se učesnicima i učesnicama ministar Mektić naglasio je da Bosna i Hercegovina želi biti osposobljena da pomaže sebi ali i drugima.
Vaš browser ne podržava HTML5
Pomoćnik generalnog sekretara NATO saveza podsjetio je da je vježba rezultat prijedloga nastalog u vrijeme poplava u Bosni i Hercegovini, 2014. godine.
Vježba se završava u petak 29.09.2017 kada će se sumirati naučene lekcije.