Bez javnog dočeka Nove godine, ugostiteljski objekti rade do 23 sata

A woman wearing a face mask walks in Sarajevo. EPA-EFE/FEHIM DEMIR

Javni doček Nove godine na području Federacije Bosne i Hercegovine neće biti organiziran, a svi ugostiteljski objekti 31. decembra će raditi do 23 sata, rekao je na današnjoj konferenciji za medije Goran Čerkez, pomoćnik federalnog ministra zdravstva.

Naredba Kriznog štaba FBiH se odnosi i na rad ugostiteljskih objekata, koji će za Novu godinu ostati do 23 sata.

“Odlučili smo da mjere, koje su sada na snazi, vrijede i za doček Nove godine. Jedan ili dva dana veselja mogu samo donijeti goru epidemiološku situaciju u januaru. Svi članovi Kriznog štaba su bili jednoglasni. Očekuju nas još dva zimska mjeseca i vjerujemo da nas čeka teška situacija. Hoteli mogu isključiti raditi za svoje goste, ali do 23 sata. To pravilo vrijedi i za ostale ugostiteljske objekte (restorane i kafiće). Neće biti organiziranog dočeka Nove godine te smo na taj način pokušali ukazati na problem s kojim se trenutno suočavamo. Novu godinu nije dozvoljeno slaviti ni prije, a ni poslije 23 sata”, rekao je Čerkez.

Članovi federalnog Kriznog štaba su pozvali građane da proslavu organiziraju kući, ali također poštujući propisane epidemiološke mjere.

“Smatramo da je svako miješanje s velikim brojem ljudi, potencijeli rizik za prenošenje COVID-a. Jednostavno pozivam sve građane da vrijeme novogodišnjih praznika provedu u krugu svojih obitelji”, izjavio je Čerkez.

Prema njegovim riječima, iste mjere će važiti i za ugostiteljske objekte na planinama, odnosno skijaške centre.

"Skijanje nije toliki rizik, jer građani nose maske, kacige i ostalu opremu. Najbitnije da se napravi razmak na ski-žicama. Ista pravila kao i u gradu važe, i za ugostiteljske objekte na planinama, odnosno radno vrijeme do 23 sata. U narednom periodu će biti pojačan inspekcijski i policijski nadzor”.

Kako je pojašnjeno na današnjoj konferenciji za medije, epidemiološka situacija u FBiH je stabilizirana. Ukupan broj hospitaliziranih pacijenata je pao za 13 posto, a broj ljudi na respiratoru se kreće od 50 do 60.

Kako je rekao Čerkez, broj smrtnih slučajeva je u opadanju te je situacija u potpunosti stavljena pod kontrolu i to, kako je pojasnio, bez lockdowna, kao što su to radile zemlje u okruženju.

“Svaki dan vidimo da se mjere sve više i više poštuju. Federalno ministarstvo zdravstva je uputilo zahtjev da se uvede obavezan PCR test za sve koji dolaze iz inozemstva u BiH. To su uradile Srbija i Hrvatska. Moram istaknuti kako se nadam da će vlast uspjeti nabaviti vakcije protiv korona virusa”, zaključio je pomoćnik federalnog ministra zdravstva.

Brojni hoteli i restorani na području FBiH već su napravili ponudu za goste tokom novogodišnjih praznika, što uključuje i proslavu - 31. decembra.