Trka je tijesna između dvoje kandidata. Među registrovanim glasačima, Harris vodi Trumpa za 1 poen - 49% prema 48% - prema najnovijoj anketi PBS/NPR/Marist. Taj rezultat spada u granicu greške.
ABC debata označila je prvi susret licem u lice između Harris (59) i Trumpa (78).
Bivša tužiteljica, Kamala Harris je prva Afro-Amerikanka i Amerikanka južnoazijskog porijekla na poziciji potpredsjednice.
Trump, biznismen koji je kritiziran zbog svojih seksističkih i rasističkih primjedbi, prvi je osuđeni kriminalac koji se kandidirao za predsjednika i, ako bude izabran, do kraja mandata imao bi 82 godine.
Tokom razmjene što bi mogla biti njihova jedina debata, Harris i Trump raspravljali su o pitanjima u rasponu od ekonomije i imigracije do demokratije, abortusa i rata između Izraela i Hamasa.
Ekonomija
Ekonomija je bila prva tema debate, a Harris je rekla da želi da stvori "ekonomiju prilika". Ona je navela svoj plan da poveća poreski kredit za pokretanje novih malih preduzeća sa 5.000 dolara na 50.000 dolara.
"Ja sam zapravo jedina osoba na ovoj sceni koja ima plan koji se odnosi na podizanje srednje klase", rekla je ona, dodajući da Trump želi pomoći bogatima smanjenjem poreza.
Trump je rekao da će dodatno smanjiti stopu poreza na dobit sa sadašnjih 21 posto na 15 posto. Harris želi povećati stopu na 28%. Bilo je 35% prije Trumpovog poreznog zakona iz 2017.
Trump je veći dio svog odgovora na ekonomiju potrošio govoreći o imigraciji. Međutim, rekao je i da je stvorio jednu od najboljih ekonomija u Sjedinjenim Državama, ne iznoseći detalje, i da će to učiniti ponovo.
"Vidite, imali smo užasnu ekonomiju, jer inflacija, koja je zaista poznata kao uništavanje zemlje", rekao je Trump.
Imigracija
Imigracija je bila jedan od najvećih problema u ovoj predsjedničkoj kampanji.
Tokom cijele debate, Trump je kritikovao Bidenovu administraciju kako se bavi imigracijom – često kada su moderatori postavljali pitanja koja nisu povezana sa imigracijom.
Trump je ponovio svoje lažne tvrdnje da imigranti „preuzimaju gradove. Oni preuzimaju zgrade. Oni ulaze nasilno.” Također je citirao neosnovane teorije zavjere o haićanskim imigrantima u Ohaju koji jedu pse i mačke, kućne ljubimce.
Harris je kritizirala Trumpa jer je ranije ove godine ubio dvostranački zakon kojim bi se 1.500 graničnih agenata postavilo na južnu granicu SAD-a. Harris je rekla da će podržati zakon.
Abortus
Trump i Harris su postajali sve borbeniji kada su raspravljali o pitanju abortusa.
Kao predsjednik, Trump je imenovao tri sudije u Vrhovnom sudu SAD-a koji su pomogli u formiranju većine koja je poništila ustavno pravo na abortus 2022. godine. Ta odluka je postavila temelje za države da nametnu restriktivna pravila o abortusu širom zemlje.
"Vrhovni sud je imao veliku hrabrost u tome", rekao je Trump tokom debate.
Na pitanje da li bi podržao nacionalnu zabranu abortusa, rekao je: „Ne, nisam za zabranu abortusa. Ali to nije važno jer su ovo pitanje sada preuzele države.”
Takođe je rekao da se neće protiviti abortusu u slučajevima silovanja, incesta ili kada je život majke ugrožen. Također je lažno tvrdio da demokrate podržavaju abortuse "nakon rođenja".
Kao odgovor, Harris je naglasila važnost reproduktivnih prava žena.
“Ne treba napustiti svoju vjeru ili duboko ukorijenjena uvjerenja da bi se složili s vladom, a Donald Trump sigurno ne bi trebao govoriti ženi šta da radi sa svojim tijelom”, rekla je. Dodala je da će podržati Kongres da usvoji zakon o kodifikaciji savezne zaštite od pobačaja i da ga kao predsjednica potpiše kao zakon.
Vladavina prava, prijetnje demokratiji i 6. januar
Harris je desetak godina bila tužilac, prvo kao okružni tužilac u San Francisku, a zatim kao državni tužilac Kalifornije. Centralna komponenta Harrisine kampanje predstavlja Trumpa kao prijetnju demokratiji.
Tokom debate, Harris je istakla Trumpov status osuđenog zločinca. Trump je odgovorio neutemeljenom optužbom da Harris i Bidenova administracija "naooružavaju" vladu da ga krivično gone.
Na pitanje moderatora hoće li Trump priznati da je izgubio na predsjedničkim izborima 2020., odgovorio je lažnom tvrdnjom da je on zapravo pobijedio na izborima. Tokom pobune 6. januara, Trump je rekao: "Nisam imao ništa s tim, osim što su mi tražili da održim govor."
„Vrijeme je da okrenemo stranicu“, rekla je Harris.
"U našoj kampanji ima mjesta da se zalažete za našu zemlju, da se zalažete za demokratiju, da se zalažete za vladavinu prava i da okončate haos i da prekinete pristup koji se odnosi na napad na temelje naše demokratije", dodala je.
Rat Rusije i Ukrajine i Rat Izrael-Hamas
Osim unutrašnje politike, moderatori su vršili pritisak na Harris i Trumpa po pitanjima vanjske politike, uključujući i tekuće ratove između Ukrajina i Rusija, i Izraela i Hamasa.
O ratu između Izraela i Hamasa, Harris je rekla da će Sjedinjene Države braniti Izrael. Dodala je da podržava rješenje o dvije države. Rat se "mora odmah završiti, a način na koji će se završiti je da nam je potreban sporazum o prekidu vatre i da nam trebaju taoci", rekla je Harris.
Trump je tvrdio da će "Izrael nestati" ako Harris postane predsjednik, što nije potkrijepljeno. Trump je također ponovio svoju tvrdnju da se masakr Hamasa 7. oktobra na jugu Izraela nikada ne bi dogodio da je on predsjednik.
Trump je rekao da se rat Rusije i Ukrajine ne bi dogodio da je on predsjednik. Na pitanje da li želi da Ukrajina dobije rat protiv Rusije, Trump bi samo rekao: "Želim da rat prestane".
Harris je odgovorila: "Da je Donald Trump predsjednik, Putin bi sada sjedio u Kijevu."