Samit G20 završio razgovorima o klimatskim promjenama, smanjenju siromaštva, porezu za milijardere

Svjetski lideri koji prisustvuju samitu G20 poziraju za grupnu fotografiju u Rio de Janeiru, 19. novembra 2024.

Lideri najvećih svjetskih ekonomija završili su svoj dvodnevni samit G20 u Rio de Janeiru saopćenjem u kojem podržavaju prioritete globalnog juga: klimatske promjene, smanjenje siromaštva i oporezivanje milijardera.

Globalni jug se generalno smatra zemljama u razvoju, kao i Rusija i Kina.

Brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva, domaćin samita G20, fokusirao je razgovore oko tri ključna stuba: socijalno uključivanje i borba protiv gladi i siromaštva; energija, tranzicije i klimatske akcije, te reforma globalnog upravljanja.

Globalizacija je propala, rekao je Lula.

"Usred rastućih turbulencija, čini se da je međunarodna zajednica rezignirana da besciljno plovi kroz hegemonističke sporove", rekao je on. "Ostajemo na putu kao da nas je ponijela bujica koja nas gura ka tragediji."

U zajedničkoj izjavi, grupa je naglasila potrebu da se uspori globalno zagrijavanje i smanji siromaštvo. Dogovorili su se da rade zajedno kako bi "osigurali da pojedinci s ultra visokom neto vrijednosti budu efektivno oporezovani".

U saopštenju se navodi da je progresivno oporezivanje „jedan od ključnih alata za smanjenje domaćih nejednakosti... promoviše snažan, održiv, uravnotežen i inkluzivan rast i olakšava postizanje ciljeva održivog razvoja UN [SDG]“.

Poziv za proširenje Vijeća sigurnosti UN-a

G20 je ponovo pozvala na proširenje Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda izvan njegovih pet trenutnih stalnih članica.

Rezultati su razuman odraz prioriteta Bidenove administracije, rekao je Matthew Goodman, direktor Greenberg centra za geoekonomske studije pri Vijeću za vanjske odnose.

"Ali nije jasno koliko će se toga prenijeti u drugu Trumpovu administraciju", rekao je.

Novoizabrani predsednik Donald Trump biće inaugurisan u januaru. Visoki dužnosnik Bidenove administracije rekao je da rade na osiguravanju trajnosti američkih obaveza "višestrukim, višeslojnim pristupom", uključujući i kroz civilno društvo, tako da "postoji neka stvarna otpornost".

Na samitu je predsjednik Joe Biden nastavio sa svojim "naslijeđem vodstva", rekla je Bijela kuća, uključujući okupljanje lidera "da ulažu u svoju budućnost, ubrzaju globalnu tranziciju čiste energije, rješavaju globalne zdravstvene prijetnje i zagovaraju inkluzivnu digitalnu transformaciju", dok se nadovezuje na "dugogodišnje vodstvo SAD-a u sigurnosti hrane".

Globalni sukobi

Grupa je pozvala na prekid vatre u Gazi i Libanu, ali nije spomenula pravo Izraela da se brani, liniju koju Biden zagovara na raznim globalnim forumima.

"Molim sve ovdje da pojačaju pritisak na Hamas, koji trenutno odbija ovaj dogovor", rekao je Biden.

Kao i na prošlogodišnjem samitu, lideri G20 istakli su ljudsku patnju i ekonomski uticaj rata u Ukrajini, bez ikakve osude Rusije. Rat eskalira jer Ukrajina počinje da koristi oružje dugog dometa koje su dale SAD i Britanija za napade unutar ruske teritorije.

Kijev optužuje G20 da nisu reagovali.

"Danas zemlje G20 sjede u Brazilu. Jesu li nešto rekli? Ništa snažno", rekao je u utorak ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. "Zemlje G20 nemaju jaku strategiju? Dakle, naša strategija je da budemo jaki."

Sada postoji manje međunarodnog konsenzusa o krivnji Rusije nego što je bilo prije, rekla je Kristine Berzina, izvršna direktorica GMF Geostrategy North.

"Zemlje koje su skeptične u pogledu poretka zasnovanog na pravilima ili pravima naprežu mišiće na G20, baš kao što su se drsko okrenule Rusiji na samitu BRICS-a u Kazanju prije nekoliko sedmica", rekla je ona.

Podrška Ukrajini je u mislima lidera uoči dolazeće američke administracije pod Trumpom, koji je kritizirao slanje pomoći Kijevu.

Biden i Lula sastali su se na marginama samita, naglašavajući hitnu potrebu rješavanja klimatske krize, još jedne oblasti neizvjesnosti među ovdašnjim liderima.

Trump je više puta nazvao klimatske promjene obmanom i povukao SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma 2017. tokom svog prvog mandata.

Brazil je samit završio tako što je dirigentsku palicu prenio Južnoj Africi, sljedećem predsjedavajućem G20.