Zapadni saveznici će isporučiti desetine aviona američke proizvodnje u narednim mjesecima, nakon što je Washington dao svoje odobrenje.
F-16 avioni
Zelenski je u nedjelju posjetio holandski grad Eindhoven kako bi se sastao sa premijerom Markom Rutteom, prije nego što je u ponedjeljak posjetio Kopenhagen. Na aerodromu nedaleko od danske prijestolnice, Zelenski se popeo u pilotsku kabinu F-16, zajedno sa danskom premijerkom Mette Frederiksen.
Zelenski se kasnije obratio danskom parlamentu. "Ovdje smo da vam se lično zahvalimo. Hvala svima vama što ste nam pomogli u našoj borbi, teškoj borbi za slobodu. Što ste nam pomogli u ovom ratu koji je Rusija donijela u našu zemlju i koji toliko želi, još uvijek želi da baci u domove drugih nacija", rekao je Zelenski danskim poslanicima.
Ispred su se okupile hiljade ljudi da pokažu svoju podršku, dok je ukrajinski predsjednik ponavljao svoju poruku zahvalnosti.
"Zahvaljujem se vama i cijeloj Danskoj na svom oružju koje dajete da zaštitite slobodu — i za F-16 o kojima smo se dogovorili. Hvala vam puno", rekao je on okupljenima.
U novinskim izvještajima citiran je ruski ambasador u Danskoj Vladimir Barbin koji je rekao da će transfer aviona dovesti do eskalacije sukoba.
Isporuka
Danska planira da obezbijedi 19 F-16, a obuka ukrajinskih pilota je već u toku. Očekuje se da će prvi avioni stići do kraja godine.
Holandija je saopštila da ima 42 F-16 na raspolaganju, iako konačan broj tek treba da bude dogovoren. Oba saveznika unapređuju svoje flote nabavljajući modernije borbene avione pete generacije.
Invazione ruske snage trenutno uživaju ogromnu vazdušnu nadmoć, iako se ukrajinska protivvazdušna odbrana, podržana savremenim zapadnim sistemima, pokazala efikasnom.
Vatrena moć
Postojeću flotu ukrajinskog vazduhoplovstva čine zastarjeli avioni iz sovjetskog doba. F-16 će ponuditi daleko veću vatrenu moć, pomažući u odbrani od ruskih aviona, projektila i dronova, rekao je analitičar odbrane Patrick Bury sa britanskog Univerziteta Bath.
Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski maše masi okupljenih ispred parlamenta Danske u Kopenhagenu, 21. augusta 2023.
"Njima može da se ide 'prsa u prsa' sa (ruskim) MiG-ovima i imali biste dobre šanse protiv njih. Dakle, govorite o pokušaju da se uspostavi, prije svega, neka vrsta lokalne vazdušne nadmoći, koju Ukrajinci jednostavno nemaju. Ako pogledate njihove vazdušne operacije, oni lete jednim do dva aviona na zaista malim visinama, pokušavajući da izbjegnu veoma strašnu rusku protivvazdušnu odbranu i rusko vazduhoplovstvo", rekao je Bury za Glas Amerike.
F-16 također nudi Ukrajini mogućnost da bezbjedno pogađa ciljeve udaljene stotinama kilometara, duboko na teritoriji pod kontrolom Rusije. To je od vitalnog značaja ako želimo da bilo koja kopnena ofanziva uspije, dodao je Bury.
"Da biste dobili bilo kakav zamah na zemlji, zaista u starom smislu blickriga, morate imati tu sposobnost napada na kopno iz vazduha — dakle sposobnost napada vazduh-zemlja. A F-16 također može to da uradi. I na kraju — zaista važna uloga u ovome također — je da je F-16 prilično dobar u suzbijanju ili uništavanju neprijateljske protivvazdušne odbrane", rekao je Bury za Glas Amerike.
Zapadno oklijevanje
Ukrajina je tražila F-16 otkako je Rusija pokrenula punu invaziju u februaru 2022. godine, ali su se zapadni saveznici uzdržavali, plašeći se eskalacije rata.
Biće potrebni mjeseci da se ukrajinski piloti obuče. Odlaganje bi moglo da se pokaže skupim.
"Još uvijek mislim da stižu prekasno, da budem iskren sa vama. Politika se kreće. Vidjećemo šta će se desiti. Da li Ukrajina može da dođe i ima spremne ove F-16 — dovoljno njih, obučenih i spremnih da krenu, u suštini idete na drugu verziju ljetne ofanzive sljedećeg ljeta - da li su politički apetiti i fiskalni apetiti tu za to, vidjećemo", rekao je Beri.
Ukrajinska reakcija
Ukrajinski građani su na ulicama Kijeva pozdravili odluku Holandije i Danske da isporuče avione.
"Konačno! Hvala Bogu, mislim da je svaki Ukrajinac to dugo čekao", rekla je Larisa Šimko, koja je porijeklom iz grada Skadovska na ruskim okupiranim teritorijama. "Čvrsto vjerujem i nadam se da će ova odluka pomoći našoj zemlji da ostvari dugo očekivanu pobjedu", rekao je Šimko za AP.
Advokat Jurij Limar pozvao je Zapad da djeluje brže. "Očigledno je da svaki Ukrajinac osjeća da bi Evropa i cijeli svijet mogli malo brže da odobre takve odluke, jer svaki dan u ovom velikom ratu znači da gine mnogo Ukrajinaca", rekao je on za AP.
Za sada, ukrajinska ljetna kopnena ofanziva teče polako, uz minimalnu vazdušnu podršku. Analitičari kažu da odluka Zapada da isporuči avione F-16 ima za cilj da ojača dugoročne sposobnosti Ukrajine da se odbrani od ruske agresije.