Bijela kuća nema velika očekivanja uoči sastanka Biden-Xi

Joe Biden i Xi Jinping

Bijela kuća nema velika očekivanja uoči virtualnog sastanka američkog predsjednika Joe Bidena i kineskog predsjednika Xi Jinpinga u ponedjeljak.

Sekretarka za medije Bijele kuće Jen Psaki rekla je da će se večernji sastanak po vašingtonskom vremenu fokusirati na upravljanje uslovima nadmetanja između dva rivala, ali je malo vjerojatno da će završiti rješavanjem razlika.

"Dvojica lidera će razgovarati o načinima za odgovorno upravljanje nadmetanjem" između dvije zemlje "kao i o načinima zajedničkog rada tamo gdje su naši interesi usklađeni", rekla je Psaki u saopštenju objavljenom u petak.

"Sve vrijeme, predsjednik Biden će jasno iznositi američke namjere i prioritete, te biti jasan i iskren u vezi s našim zabrinutostima kada je u pitanju PRC", rekla je Psaki, osvrćući se na Peking akronimom za Narodnu Republiku Kinu (People's Republic of China).

Sjedinjene Države vide Kinu kao svog strateškog konkurenta, a Peking želi povećati svoj vojni i ekonomski uticaj širom svijeta. Međutim, uoči sastanka retorika s obe strane je omekšala.

U drugom pozitivnom koraku, SAD i Kina, dva najveća svjetska emitera CO2, na klimatskom samitu COP26 u Glasgowu u Škotskoj, neočekivano su objavili da će zajedno raditi na smanjenju emisija i redovno se sastajati kako bi riješili klimatsku krizu.

Patrick Cronin, predsjedavajući azijsko-pacifičke sigurnosti na Institutu Hudson, rekao je za Glas Amerike (VOA): "Xi Jinping i predsjednik Biden žele pronaći određenu stabilnost iz koje će raditi na saradnji, gdje je to moguće, nadmetanju, pa čak i suprotstavljanju, gdje je to potrebno. Ništa od toga neće zaustaviti napredovanje, ali mislim da će ton biti bolji kroz Olimpijske igre."

Ipak, razlike oko ljudskih prava kada su u pitanju ljudi iz Hong Konga i Ujgurske manjine vjerojatno će ostati neriješene, kao i pitanja trgovine, slobode plovidbe i vojnog jačanja Pekinga u Južnom kineskom moru i Tajvanskom moreuzu.

Robert Daly, direktor Wilson Centra Kissingerovog instituta za Kinu i Sjedinjene Države, rekao je za Glas Amerike (VOA): "Možemo očekivati da predsjednik Biden kaže da se Amerika još uvijek pridržava politike 'jedne Kine', a Xi Jinping da Amerika gazi tu politiku".

"Dakle, niti jedan lider, kao što sam rekao, nije promijenio svoje ciljeve. Čini se da svaki traži formulu, riječi koje će uvjeriti drugoga da su svi njihovi postupci u redu. A to se vjerojatno neće dogoditi."

Uoči njihovog sastanka, dvojica lidera u petak su prisustvovali virtualnom samitu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje ili APEC-a, na kojem je Xi upozorio da se ne smije dozvoliti da se napetosti u regiji pretvore u hladni rat.

"Trebali bismo biti okrenuti budućnosti, ići naprijed i odbaciti praksu diskriminacije i isključivanja drugih. Pokušaji povlačenja ideoloških linija ili formiranja malih krugova na geopolitičkim osnovama sigurno će propasti", rekao je Xi. Mislio je na napore SAD-a da ojačaju svoja partnerstva u regiji, uključujući Quad grupisanje s Indijom, Japanom i
Australijom.

Biden, Xi i drugi lideri ekonomija članica APEC-a zaključili su svoj virtualni sastanak dogovorivši niz obveza u vezi s pandemijom koronavirusa, ekonomskim oporavkom i ublažavanjem klimatskih promjena.

Nakon sastanka kojim je predsjedavala novozelandska premijerka Jacinda Ardern, lideri su usvojili deklaraciju pod nazivom "Pridružite se, radite, razvijajte se. Zajedno", u kojoj se ističu aktivnosti politike za odgovor na COVID-19.

Prema riječima organizatora, deklaracija "izlaže obveze u ubrzavanju ekonomskog oporavka i postizanju održivog i inkluzivnog rasta, uključujući daljnje akcije u borbi protiv klimatskih promjena, osnaživanje grupa s neiskorištenim ekonomskim potencijalom, podršku mikro, malim i srednjim preduzećima u regiji i rješavanje digitalnog jaza."