Biden je u srijedu dva sata razgovarao sa kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, a o tome je pričao i sa senatorima.
"Ako se ne pokrenemo, Kina će nas pobijediti. Oni imaju velike projekte za željeznicu. I već imaju voz koji ide brzinom od 225 kilometara za sat. Vrijedno rade, a mislim da mi moramo isto tako", rekao je predsjednik SAD.
Portparolka Bijele kuće Jen Psaki, upitana koliko Biden planira da potroši na infrastrukturne projekte, odgovorila je da se o tome još diskutuje i da još nema određene sume.
Obje stranke saglasne su da Amerika mora da izgradi novu infrastrukturu u urbanim i ruralnim područjima, što će otvoriti milione radnih mjesta u doba kada ekonomija treba da se oporavi, rekla je Psaki.
Potpredsjednica SAD Kamala Harris takođe je bila na sastanku, dok se sekretar za saobraćaj Pete Buttigieg uključio online, jer je član njegovog kabineta pozitivan na testu za koronavirus.
Administracije Baracka Obame i Donalda Trumpa najavljivale su velike infrastrukturne projekte, ali na kraju su realizovale više drugih stvari.
"Infrastruktura je najbolja ideja koja se nikada ne realizuje", kaže Jason Grumet iz organizacije Centar za dvostranačku politiku. "Postoji konsenzus da se, uz ono što je do sada uloženo, uloži veći novac."
Težnja vlade da uloži novac kako bi ublažila posljedice pandemije u skladu je sa politikom da "infrastruktura 20. vijeka ne ide uz ekonomiju 21. vijeka, što umanjuje američku kompetitivnost, posebno u odnosu na Kinu", kaže Gramet.
Obama je 2009. predstavio plan za projekte vrijedne 800 milijardi dolara, da bi Kongres svojevremeno odobrio samo 28 milijardi za saobraćajnu infrastrukturu.
Trump je 2018. predložio paket vrijedan 200 milijardi dolara, uglavnom za privatne izvođače infrastrukturnih projekata, ali Kongres o tome nikada nije glasao.