Najviši Bidenov pomoćnik: Nema garancija za Afganistan nakon povlačenja trupa

Savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan, prednji, državni sekretar Antony Blinken, pozadina lijevo, prisustvuje sastanku s predsjednikom Joeom Bidenom, desno, u Rooseveltovoj sobi Bijele kuće, u Washingtonu, 1. marta 2021. godine.

Niko ne može sa sigurnošću reći šta će se dogoditi u Afganistanu nakon što američki predsjednik Joe Biden povuče preostalih 2.500 do 3.500 američkih trupa do 11. septembra kako bi okončao najduži rat u zemlji, rekao je u nedjelju najviši zvaničnik Bijele kuće.

"Ne mogu dati nikakve garancije o tome šta će se dogoditi u zemlji. Niko to ne može", rekao je savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan u emisiji "Fox News Sunday".

"Sve što su Sjedinjene Države mogle učiniti je pružiti afganistanskim snagama sigurnosti, afganistanskoj vladi i afganistanskom narodu resurse i sposobnosti, obuku i opremanje njihovih snaga, pružanje pomoći njihovoj vladi", rekao je. "Učinili smo to i sada je vrijeme da se američke trupe vrate kući, a da afganistanski narod istupi u odbrani vlastite zemlje."

Bidenova odluka o povlačenju preostalih trupa izazvala je pomiješanu reakciju u Washingtonu. Lider manjine u Senatu Mitch McConnell nazvao je to teškom greškom i "povlačenjem pred neprijateljem". Senator Lindsey Graham rekao je da je to "glupo i vraški opasno". Čak su i neke demokrate bile zabrinute odlukom, uključujući senatora Roberta Menendeza, predsjednika Odbora za vanjske odnose, koji se zabrinuo da bi Sjedinjene Države mogle "izgubiti ono što su željele postići".

Ali drugi zakonodavci kažu da su Sjedinjene Države već odavno trebale povući trupe koje su poslale u Afganistan da poraze teroriste al-Qaide koji su osmislili i izveli napade u SAD-u 11. septembra 2001. godine u kojima je ubijeno skoro 3.000 ljudi. Ali kritičari Bidenove odluke da povuče trupe 20 godina kasnije kažu da bi to moglo dovesti do stvaranja novog terorističkog utočišta u Afganistanu.

Upitan u odvojenom intervjuu za CNN jesu li Sjedinjene Države "pobijedile u ratu" u Afganistanu, Sullivan je odgovorio da su SAD "postigle svoj cilj" sputavanjem prisutnosti al-Qaide i ubijanjem lidera al-Qaide Osame bin Ladena u misiji 2011. godine u Pakistanu.

On je rekao da je povlačenje američkih snaga sada priznanje da se Sjedinjene Države moraju "fokusirati na bitku u sljedećih 20 godina, a ne posljednjih 20 godina".

Sullivan je u intervjuu za Fox News upitan i da li Sjedinjene Države riskiraju da se ponovi ono što se dogodilo u Iraku 2011. godine, gdje su militanti Islamske države zauzeli teritoriju nakon povlačenja američkih trupa. Tadašnji predsjednik Barack Obama poslao je trupe natrag u Irak, ali Sullivan je rekao da Biden nije namjeravao da vraća američke snage natrag u Afganistan nakon njihovog povlačenja.

Dok je najavljivao svoju odluku o povlačenju američkih trupa, Biden je rekao da će Sjedinjene Države nadzirati sve terorističke prijetnje u Afganistanu i zadržati značajnu aktivu u regiji.

"On nema namjeru da skrene naš pogled sa lopte", rekao je Sullivan. "Imamo kapacitet, od repozicioniranja naših mogućnosti preko horizonta, do nastavka suzbijanja terorističke prijetnje u Afganistanu."

Međutim, direktor CIA-e William Burns rekao je Senatskom obavještajnom odboru prošle sedmice da će odlaskom američkih trupa američka sposobnost prikupljanja obavještajnih podataka i djelovanja protiv ekstremističkih prijetnji u Afganistanu biti umanjena.

Izvještaj Ujedinjenih nacija iz januara govori da je u Afganistanu bilo više od 500 boraca al-Qaide.