Assad kaže da ga je napredak sirijskih pobunjenika prisilio da pobjegne u Rusiju

A torn poster shows ousted Syrian President Bashar al-Assad at the entrance of a detention center in Damascus, Syria, Dec. 14, 2024.

Svrgnuti sirijski moćnik Bashar al-Assad rekao je u ponedjeljak da nije planirao napustiti svoju domovinu prije osam dana nakon što je njome vladao 24 godine, ali da je Moskva zatražila da evakuiše rusku vojnu bazu u koju je pobjegao jer su je pobunjenici napali i brzo srušili njegovu vladu.

"Moj odlazak iz Sirije nije bio planiran niti se dogodio u posljednjim satima bitaka", rekao je Assad na svom Telegram kanalu u svojoj prvoj izjavi nakon što je svrgnut i pobjegao u azil u Rusiji. "Moskva je zatražila... hitnu evakuaciju u Rusiju u nedelju 8. decembra uveče" nakon što se rano tog dana preselio u Latakiju.

Assad je rekao da je planirao da nastavi borbu iz baze primorske provincije, ali je otišao nakon što je bila napadnuta dronovima. Napustio je Damask, glavni grad, dok su pobunjenici upadali u grad.

"Kada država padne u ruke terorizma i izgubi sposobnost da se da značajan doprinos, svaka pozicija postaje bez svrhe", rekao je.

Assad nije rekao ništa o tome gdje živi u Rusiji, u kojoj se trenutnoj situaciji nalazi, da li planira ostati tamo ili koliko je članova porodice i drugih saveznika pobjeglo s njim.

Smijenjeni vođa je rekao da je, kada je stigao u rusku zračnu bazu Hmeimim u Latakiji, "postalo jasno da su se naše snage potpuno povukle sa svih borbenih linija i da su posljednji vojni položaji pali".

„Bez vidljivih sredstava za napuštanje baze“, rekao je Assad, „Moskva je zatražila da komanda baze organizuje hitnu evakuaciju u Rusiju“.

"Ni u jednom trenutku tokom ovih događaja nisam razmišljao o povlačenju ili traženju utočišta, niti je takav prijedlog dao bilo koji pojedinac ili stranka", rekao je on. “Jedini pravac akcije bio je nastavak borbe protiv terorističkog napada.”

Assadova izjava uslijedila je nakon što je ratni posmatrač sa sjedištem u Britaniji rekao da su izraelski zračni napadi u ponedjeljak rano pogodili skladišta raketa u Siriji i nazvao to "najnasilnijim udarima" od 2012. godine.

Izrael bombarduje, kako kaže, vojna mjesta u Siriji nakon dramatičnog kolapsa Assadove vladavine, uništavajući protuzračnu odbranu i većinu arsenala bivše sirijske vojske.

Izraelske trupe su također zauzele graničnu tampon zonu, a kritičari optužuju Izrael da je prekršio primirje iz 1974. i da je vjerovatno iskoristio haos u Siriji za teritorijalne dobitke.

Potreba za tranzicijom

U međuvremenu, ured izaslanika UN-a za Siriju rekao je u ponedjeljak da je naglasio potrebu za političkom tranzicijom pod vodstvom Sirije dok se sastao u Damasku sa šefom pobunjeničke grupe koja je predvodila svrgavanje Asada.

Tranzicija bi trebala biti zasnovana na principima rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a iz 2015. godine koja poziva na “vjerodostojnu, inkluzivnu i nesektašku upravu” u roku od šest mjeseci, kao i na uspostavljanju procesa za izradu novog ustava sa izborima koji slijede, izaslanik Ured Geira Pedersona navodi u svom saopćenju.

Pederson je u razgovorima s vođom pobunjenika Abu Mohammedom al-Jolanijem također "naglasio namjeru Ujedinjenih naroda da pruže svu pomoć sirijskom narodu".

U izjavi pobunjenika navodi se da je Jolani razgovarao o potrebi ažuriranja rezolucije kako bi odražavala trenutnu situaciju u Siriji.

Pedersonova posjeta jedan je dio široko rasprostranjenog međunarodnog angažmana s pobunjenicima od Assadovog svrgavanja, jer se Sirija suočava s političkim potresima nakon više od 50 godina vladavine porodice Assad i potrebe za masovnom rekonstrukcijom nakon krvavog građanskog rata.

Šef humanitarne službe UN-a Tom Fletcher rekao je u ponedjeljak da je stigao u Bejrut i da će krenuti u Damask.

„Nedelja promjena za pet decenija, a zatim pet decenija promjene za nedelju dana“, rekao je Flečer na X-u.

Visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas rekla je da izaslanik EU u Siriji u ponedjeljak ide u Damask na razgovore.

Jolanijevu grupu, Haya Tahrir al-Sham, Sjedinjene Države i drugi proglasili su terorističkom grupom.

Dok se vlade bave pobunjenicima, zvaničnici su signalizirali spremnost da preispitaju taj status, ali su upozorili da će akcije grupe biti one koje će biti presuđene u svakom procesu preispitivanja.

"Za nas nisu samo riječi, već želimo da vidimo da djela idu u pravom smjeru", rekla je Kallas novinarima u Briselu.

"Siriju čeka optimistična, pozitivna, ali prilično neizvjesna budućnost i moramo se pobrinuti da ovo ide u pravom smjeru", dodala je Kallas.

Neke informacije za ovu priču došle su od Associated Pressa, agencije France-Presse i Reutersa.