Analitičari: Politička previranja u Južnoj Koreji idu u prilog Kini

Pristalice smijenjenog južnokorejskog predsjednika Yoon Suk Yeola organiziraju skup kako bi se suprotstavili sudu koji je izdao nalog za pritvaranje Yoona, u blizini predsjedničke rezidencije u Seulu, Južna Koreja, 3. januara 2025. U pismima je pisalo: "Protivimo se opozivu".

Politička previranja u Južnoj Koreji se produbljuju nakon debakla vanrednog stanja, a analitičari kažu da bi Kina mogla imati priliku da poveća svoj utjecaj na tu zemlju.

Trenutni politički haos u Seulu "radi za [prednost] Pekinga", rekao je Evans Revere, koji je bio vršilac dužnosti pomoćnika državnog sekretara za pitanja istočne Azije i Pacifika za vrijeme administracije Georgea W. Busha.

"Kina, sa svojim autoritarnim pristupom upravljanju, ima koristi" i "bez sumnje je zadovoljna jer Kina vidi prevlast Demokratske stranke, poznate po svom simpatičnom pristupu NRK, kao pozitivan razvoj", rekao je Revere.

Južna Koreja je uvučena u duboku političku krizu sa opozivom čelnika zemlje prošlog mjeseca. Ove sedmice, sukob sa sigurnosnim snagama ispred rezidencije predsjednika Yoon Suk Yeola u Seulu spriječio je istražitelje jedne antikorupcijske agencije da ga privedu.

Glavna opoziciona Demokratska partija, DP, pozvala je agenciju da još jednom pokuša pritvoriti Yoona nakon što je izrazila žaljenje zbog povlačenja istražitelja.

DP je prošlog mjeseca izvršila dva uzastopna opoziva u dvije sedmice. Nakon što je 14. decembra opozvala Yoona zbog njegovog neuspjelog pokušaja uvođenja vanrednog stanja, DP je također uspjela u svom nastojanju da opozove vršioca dužnosti predsjednika Han Duk-sooa sljedeće sedmice.

Sudbina Yoona, koji je suspendovan sa dužnosti, zavisi od Ustavnog suda. Ako sud presudi u korist opoziva Yoona, zemlja će održati izbore, a Lee Jae-myung, šef DP-a, smatra se jakim kandidatom.

“Kina bi pozdravila vladu DP-a u Seulu jer bi nova administracija bila pomirljiva prema Pekingu i Pjongjangu i više antagonistička prema Washingtonu i Seulu”, rekao je Bruce Klingner, viši saradnik Sjeveroistočne Azije u Heritage Foundation.

"Kina bi mogla pokušati da zabije klinove između Južne Koreje i SAD usvajanjem prijateljskog tona prema Seulu", dodao je Klingner.

Liu Pengyu, glasnogovornik kineske ambasade u Washingtonu, rekao je u utorak za Glas Amerike da je "Kina primijetila relevantne događaje", ali "neće komentarisati unutrašnje poslove Republike Koreje".

Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi rekao je svom južnokorejskom kolegi Cho Tae-yulu u telefonskom razgovoru 24. decembra da se "Kina pridržava principa nemiješanja u unutrašnje stvari". On je rekao da su zajednički napori obje strane doveli do poboljšanja bilateralnih odnosa.

Međutim, Klingner je u svom izvještaju objavljenom neposredno prije općih izbora u Južnoj Koreji prošlog aprila rekao da bi Kina mogla smatrati korisnim da u Južnoj Koreji izazove otpor Yoonovoj politici.

Peking, koristeći svoje odjeljenje za rad Ujedinjenog fronta, "manipuliše debatama o vanjskoj politici" tako što "intenzivira političke razlike unutar ciljanih zemalja i naduvava javnu podršku političaru ili partiji", navodi se u izvještaju.

Naginjanje prema Kini

DP je “veoma pro-Kineski” i “preusmjerio bi zemlju na Kinu” ako preuzme kontrolu nad vladom”, rekao je Gordan Chang, istaknuti viši saradnik Instituta Gatestone i autor Plana Red: China's Project to Destroy Amerika.

“Jasno je kako bi se politika Južne Koreje promijenila” kao što je demonstrirano pokušajem DP-a da vršilac dužnosti predsjednika Han odobri amandmane na Zakon o svjedočenju i ocjenjivanju nekoliko dana nakon što je opoziciona stranka glasala za opoziv Yoona 14. decembra.

Amandman, koji je sponzorirao DP, obavezuje pojedince, uključujući lidere industrije, da prisustvuju saslušanjima ako se od njih zatraži i zabranjuje im da prešute informacije čak i ako bi to otkrilo poslovne tajne koje bi mogle biti osjetljive na nacionalnu sigurnost.

To bi "primoralo južnokorejske kompanije da odaju svoje poslovne tajne, što bi svakako koristilo Kini" i "sigurno potkopalo južnokorejske kompanije", rekao je Chang. “Ako Južna Koreja izgubi svoju konkurentsku prednost, što DP pokušava učiniti, onda bi joj bilo vrlo lako okončati južnokorejsku demokratiju.”

Nestranački izvještaj američke Kongresne službe za istraživanje objavljen 23. decembra naglašava da su DP "skloni zagovaranju potpuno drugačije politike" od Yoona. U izvještaju se također spominje da je Lee preispitivao Yoona zbog "veće spremnosti od prethodnih čelnika ROK-a da javno kritikuju akcije Kine".

Yoon je u četvrtak rekao u pisanoj poruci svojim pristalicama koje su se okupile ispred njegove rezidencije da će se "boriti do kraja" protiv antidržavnih snaga koje dovode zemlju u "opasnost". Zahvalio im je što su branili "liberalnu demokratiju i ustavni poredak" Južne Koreje.

Poruku, navodno dostavljenu preko treće osobe njegovim pristalicama, potpisao je Yoon, a njegovi advokati su je učinili dostupnom južnokorejskim medijima.

Andrew Yeo, predsjedavajući Fondacije SK-Korea u Centru za azijske političke studije Instituta Brookings, rekao je: „DP bi mogao ponovo kalibrirati poziciju Seula između Pekinga i Washingtona, razumno i više nerado podržava politike koje se smatraju crvenim linijama za Kinu, kao što je podrška Tajvanu u krizi u Tajvanskom moreuzu.”

Nastavio je: “Ali DP također prepoznaje važnost saveza između SAD-a i ROK-a, tako da očekujem snažne odnose između SAD-a i ROK-a čak i pod vladom DP-a.”

Lee se 23. decembra sastao sa američkim ambasadorom u Južnoj Koreji Filipom Goldbergom u Seulu i izrazio nadu da će se alijansa dalje razvijati po pitanju ljudskih prava i životne sredine.

Goldberg se sastao i sa vladajućim PPP.

Robert Rapson, koji je bio otpravnik poslova i zamjenik šefa misije u američkoj ambasadi u Seulu od 2018. do 2021., rekao je: „SAD će ostati prioritetni odnos za sljedeću korejsku administraciju, bez obzira da li je progresivna ili konzervativna .”

Nastavio je da bi pozitivan rezultat koji može proizaći iz bližih odnosa Južne Koreje i Kine „bila veća saradnja Kine u upravljanju Sjevernom Korejom, posebno ako [izabrani predsjednik Donald] Trump želi da se angažuje sa [sjevernokorejskim liderom] Kim Jong Unom .”