Duboko podijeljeni američki birači izlaze na izbore

Vaš browser ne podržava HTML5

Video: Amerikanci pripravni da izreknu izbornu presudu Trampu

Oštro podijeljeni američki birači uputiće se na birališta u utorak kako bi izabrali novi Kongres i kako bi preko izbora na sredini predsjedničkog mandata presudili predsjedniku Donaldu Trumpu.

Glasa se za svih 435 mjesta u Predstavničkom domu, kao i za 35 od 100 mjesta u američkom Senatu i za 36 od 50 guvernera država.

Istraživači javnog mnijenja i analitičari najavljuju da bi opozicone demokrate mogle da budu u prednosti u bitci za Predstavnički dom. Demokrate su viđene da osvoje više sjedišta u Predstavničkom domu nego što imaju danas, a treba da osvoje 23 više kako bi preuzele većinu u tom tijelu.

Arhiva - Žena stiže na glasačko mJesto u Lark Community centru na prIJevremeno glasanje na izborima na sredini mandata u McAllenU, Texas, 22. oktobra 2018.

Republikanci računaju da će predsjednik Trump okupiti njihove pristalice i da će pomoći da se obezbijedi tijesna većina od 51 prema 49 mjesta u Senatu. Od 35 mjesta u Senatu za koja se glasa u utorak, demokrate su u dosadašnjem sazivu držale 26, a republikanci 9.

Fokus na imigraciji

Demokrate pokušavaju da zadrže 10 mjesta u Senatu, koja pripadaju državama u kojima je Trump pobijedio na predsjedničkim izborima 2016, uključujući i Tennessee.

Trump je oštro napao demokrate po pitanju imigracije, tokom mitinga u Chattanoogi.

Arhova - Predsjednik Donald Trump pozdravlja okupljene pristalice u Chattanoogi, Tennessee , 4. novembra 2018.

"Demokrate žele da pozovu karavan ilegalnih stranaca da pokulja u našu zemlju. Neće moći", rekao je Trump, pozivajući se na slike karavana centralnoameričkih migranata koji se kreće kroz Meksiko. "Ni jedna nacija ne može da dozvoli da joj granice budu preuzete. To je invazija. Nije me briga šta oni govore. Nije me briga šta lažljivi mediji kažu. To je invazija na našu zemlju".

Demokrate su dovele neke visokorangirane učesnike kampanje da im pomognu, uključujući i bivšeg predsjednika Baracka Obamu koji je okupio glasače u svojoj matičnoj džavi Illinois i koji je rekao da Trumpovo raspoređivanje američkih trupa na granici kao odgovor na karavan predstavlja "politički trik".

"Kada budeš glasao, Illinoisu, možeš da odbaciš takvu vrstu politike. Kada učestvujete u političkom procesu, možete biti provjera lošeg ponašanja. Kada glasaš, Illinoisu, možeš da izabereš nadu umjesto straha", rekao je Obama.

Arhiva - Kandidat za guvernera Floride, Andrew Gillum, lijevo i senator Bill Nelson, desno, slušaju govor bivšeg presednika Baracka Obame dok se obraća medijima i pristalicama na mitingu u Majamiju, Florida, 2. novembra 2018.

Izlazak na prevremeno glasanje bio je ogroman u nekoliko država, posebno za izbore na sredini mandata kada se odziv birača obično teško nateže do 40 odsto.

Trump centralna tema

Istraživanja pokazuju da su demokrate najviše zabrinute za zdravstvenu zaštitu i ekonomiju, dok su republikanci fokusirani na imigraciju.

Ali, John Hudak, ekspert sa Brookingsa, kaže da je takođe jasno da je Trump glavna tema za obje stranke ove godine.

"To je predsjednik koji želi da izbori na sredini mandata budu referendum o njemu, ponajprije zato što misli da je njegova popularnost tako velika da će iznijeti republikance preko ciljne linije", kaže Hudak.

Ali, Trump se ne bori sa samo sa demokratama na ovogodišnjim izborima, on se bori sa istorijom.

"Uopšteno govoreći, izbori na sredini mandata idu protiv partije predsjednika", primećuje John Fortier iz Dvopartijskog političkog centra u Washingtonu. "Mislim da neće biti razlike tu. Demokrate će proći dosta dobro za Predstavnički dom, u borbi za guvernere i za državno zakonodavstvo".

Trampov rejting takođe je razlog zabrinutosti republikanaca. RealClearPolitics stavlja prosječni procenat Trumpove podrške na 43 odsto, dok ga 53 dosto ne podržava.

Arhiva - Ljudi glasaju prevremeno pred izbore 6. novembra u Jim Millerparku, u Mariettu, 27. oktobra 2018.

"Istorija izbora na sredini mandata je prilično čista po tome što predsjednikova partija obično gubi podršku i obično je samo pitanje koliko podrške gube", rekao je analitičar sa Univerziteta u Virginiji, Kyle Kondik. "To je posebno tačno kada je predsjednik nepopularan, a ovaj predsjednik to jeste".

Kondik primjećuje da je na 29 izbora za Kongres na sredini predsjedničkog mandata od 1900. godine, partija predsjednika gubila mjesta u Predstavničkom domu svaki put osim u tri slučaja - 1934., 1998. i 2002. godine.

Da li će demokrate izaći na birališta?

Istorijski, međutim, republikanci su pouzdaniji glasači na izborima na sredini mandata.

Frank Newport, istraživač Gallupa, kaže da to izlaže demokrate pritisku da moraju da obezbjede da njihovi glasači izađu i glasaju.

"Pod očekivanjem da će republikanski birači tipično vjerovatnije izaći i glasati, da li demokrate mogu da mobilišu ljude koji se identifikuju sa Demokratskom strankom da izađu i glasaju za svoje kandidate", pita Newport.

Ukoliko demokrate osvoje dovoljno mjesta u Predstavničkom domu da bi imale većinu, Trump će morati da se suoči sa promjenom odnosa snaga u Washingtonu.

"Predstavnički dom je pečat Trumpove agende. Nadalje neće više biti pečat", kaže Jim Kessler iz centrističke demokratske grupe "Treći put". "Sve što se obavi biće na dvopartijskoj osnovi".

Demokrate se nadaju da će im izbori omogućiti kontrolu nad Predstavničkim domom i guvernerskim pozicijama u ključnim državama kao što su Florida, Ohio i Wisconsin.

Republikanci računaju da će im Trumpova frenetična kampanju u posljednjim danima pomoći da ponovo osvoje, ili čak povećaju većinu u Senatu.