Hrvatska će nastaviti graditi dobre odnose s Amerikom - predsjednik Mesić (31/12/04) - 2004-12-30

Hrvati u nedjelju biraju novog predsjednika koji će ih, kako se nadaju, do kraja desetljeća uvesti u EU. Na četvrtim predsjedničkim izborima od proglašenja nezavisnosti 1991. natječe se trinaest kandidata među kojima najviše izgleda za pobjedu ima aktualni predsjednik 70-godišnji Stipe Mesić.

Prema ispitivanjima javnog mišljenja Mesić uživa podršku od 45 do 50 posto javnosti i uvjerljivo vodi pred glavnom rivalkom, potpredsjednicom vlade i članicom HDZ-a Jadrankom Kosor.

Predsjednik Mesić, čiju kandidaturu podržavaju tri glavne opozicijske stranke, očekuje uvjerljivu pobjedu već u prvom izbornom krugu. «Vjerujem da ću pobijediti i da ću ja biti predsjednik koji će Hrvatsku 2008. uvesti u EU", kazao je u razgovoru za Glas Amerike. "Da, ja to očekujem s razlogom jer smatram da je dosta učinjeno u ovom mom mandatu. Hrvatska je bila izolirana zemlja, u nju nitko nije dolazio niti je itko u svijetu pozivao ikoga iz Hrvatske. Ali Hrvatska je danas poželjna destinacija, otvaramo pregovore za ulazak u EU, ostvarujemo standarde EU i NATO-a, a smatram da sam dobrim dijelom u taj progres ugradio i svog truda". Hrvatski predsjednik vjeruje da će vlada u Zagrebu opravdati povjerenje europske 25-torice i do ožujka iduće godine riješiti slučaj haškog bjegunca Ante Gotovine. "Vjerujem", kazao je, "da ćemo, kako se od nas i traži, EU do početka pregovora pružiti dokaze o svojoj potpunoj i predanoj suradnji s haškim Tribunalom... Ja mislim da je Hrvatska danas zadnja zemlja u kojoj bi Ante Gotovina tražio utočište... Hrvatska mora poduzeti sve da otkrije boravište Ante Gotovine ako je u zemlji, a ako nije da otkrije i one smjerove u kom pravcu bi on mogao otići i kud je otišao".

Hrvatski predsjednik čije su ovlasti znatno smanjene ustavnim promjenama 2000. godine imao je značajnu ulogu u demokratizaciji države, započetim reformama i približavanju Hrvatske EU i NATO-u. Osvoji li drugi mandat na Pantovčaku u idućih će se pet godina, kazao je, "u okviru svojih ovlasti fokusirati na ekonomski razvoj zemlje". Dodao je da Hrvatsku nakon početka pregovora o članstvu u EU "tek čeka ozbiljan posao privlačenja inozemnih investicija, smanjenja 18 postotne nezaposlenosti, reforma pravosuđa i borba protiv korupcije". Hrvatska je ove godine s 59 pala na 64 mjesto od 164 države u kojima Transparency International mjeri stupanj korumpiranosti političara i državnih službenika.

"Hrvatska ima visoku razinu korupcije koja se može iskorijeniti jedino ako se u društvu stvori klima u kojoj se mito i korupcija ne mogu pojaviti, a to znači da institucije funkcioniraju. To se, nažalost, do sada još nije dogodilo. Još nitko nije suđen za korupciju,» rekao je predsjednik Mesić. Govoreći o odnosima sa SAD kazao je da će Hrvatska nastaviti graditi dobre odnose sa Amerikom iako Zagreb i Washington «o nekim temama nemaju identična stajališta».

«Male zemlje bez velike vojne, financijske i privredne moći kao što je Hrvatska jedinu snagu imaju u argumentima i principima, u borbi za principe. Mi smo rekli da će Hrvatska sudjelovati u vojnim misijama koje budu pod pokroviteljstvom UN-a i opet prema našim mogućnostima. Izvan toga nećemo sudjelovati, to je naš princip. Tako će biti dok sam ja na čelu ove zemlje,» rekao je predsjednik Hrvatske za Glas Amerike.