Britanski ministar odbrane Ben Wallace izjavio je 17. januara da će Velika Britanija opskrbiti Ukrajinu s novim paketom oružja.
"Donijeli smo odluku o opskrbi Ukrajine lakim protuoklopnim odbrambenim sistemima. To nije strateško oružje i ne predstavlja prijetnju Rusiji. Treba ga koristiti u samoodbrani", rekao je Wallace u obraćanju Parlamentu.
Wallace je pozvao ruskog ministra obrane Sergeja Shoigua u London na razgovore s ciljem smirivanja krize.
Kijev i njegovi zapadni saveznici upozoravaju da je Rusija posljednjih sedmica razmjestila desetke hiljada vojnika uz granicu s Ukrajinom. Tvrde da bi to mogla biti priprema za potencijalnu invaziju, što Moskva negira.
Delegacija američkog Kongresa, koja je 17. januara doputovala u Kijev, ukazala je na odlučnost Zapada za suočavanje s ruskom prijetnjom.
"Smatram da je Vladimir Putin napravio najveću pogrešku u karijeri, podcjenjujući koliko će se narod Ukrajine hrabro boriti protiv njega u slučaju invazije", kazao je novinarima senator Richard Blumenthal, nakon sastanka delegacije sa ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskim.
Blumenthal je kazao da će, uz sankcije Rusiji, narod Ukrajine "dobiti oružje da brani svoje živote".
Senatorica Amy Klobuchar upozorila je da će biti posljedica ukoliko Putin odluči "prekršiti svetost demokracije", dok je senator Chris Murphy poručio da se Washington želi uvjeriti da Ukrajina dobija sredstva za odbranu.
Senator Rob Portman kazao je za Radio Slobodna Evropa (RSE) da su američki dužnosnici veoma zabrinuti i da razgovaraju o dodatnim sankcijama protiv Rusije. U izaslanstvu američkog Kongresa bili su i Jeanne Shaheen i Roger Wicker.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock ranije je, 17. januara, izjavila kako se nada da se rastuće napetosti s Rusijom oko Ukrajine mogu riješiti diplomatskim putem, ali je upozorila da će Moskva snositi posljedice ako napadne tu zemlju.
"Svaki dalji agresivni akt imaće visoku cijenu za Rusiju, ekonomski, strateški, politički", rekla je Baerbock, tokom posjete Kijevu.
"Diplomatija je jedini način", istakla je ministrica na zajedničkoj konferenciji za novinare s ukrajinskim kolegom Dmitrom Kulebom 17. januara.
Vaš browser ne podržava HTML5
Razgovori Moskve i zapadnih država o ruskom raspoređivanju desetina hiljada vojnika duž ukrajinske granice završili su prošle sedmice bez napretka. Kibernetički napad na Ukrajinu dodatno je pojačao napetosti.
Kuleba je rekao da su Ukrajina i Njemačka ujedinjene u nastojanju oživljavanja četverostranih mirovnih pregovora o okončanju rata na istoku Ukrajine u tzv. normandijskom formatu, koji uključuje Njemačku, Francusku, Ukrajinu i Rusiju.
Isključena iz većine razgovora prošle sedmice, Ukrajina je tražila i dobila garancije saveznika da se bez njenog učešća i pristanka neće donositi nikakve odluke o njenoj budućnosti.
"Za nas je sada važno da ni Berlin ni Pariz ne donose nikakve odluke o Ukrajini bez Ukrajine i da ne igraju nikakvu igru iza naših leđa u odnosima s Rusijom. To je sada ključno", rekao je Kuleba na brifingu.
"Za ovo želim zahvaliti Annaleni što je zauzela tako principijelan stav", dodao je.
Njemačka je podržala Ukrajinu slanjem pomoći i diplomatskom podrškom u njenom sukobu s Moskvom otkako je Rusija zauzela poluotok Krim i podržala separatiste u regiji Donbasa 2014.
POGLEDAJTE JOŠ: Cyber napad u Ukrajini poslije neuspješnih pregovora Zapada i Rusije