U nedjelju u Beču počinje 18. Međunarodna konferencija o AIDS-u. Od 1985., kada je prvi put održan ovakav skup, o AIDS-u se mnogo naučilo. Bez obzira na to, lijeka za ovu bolest nema, a usprkos izvjesnom napretku - ova se zaraza širi.
U mnogim zemljama u razvoju, zaraženi virusom HIV-a često boluju i od tuberkuloze. Liječnica Helen Bygrave, koja radi u jednoj klinici u Lesotu, kaže da je u toj afričkoj zemlji između 80 i 90 posto oboljelih od tuberkuloze također zaraženo i virusom HIV-a. Borba protiv AIDS-a je u mnogim zemljama u razvoju otežana i zbog toga što se AIDS promatra kroz prizmu tradicionalnog morala – kao svojevrsna kazna za promiskuitetno ponašanje. Međutim, Indonežanka Suskma Ratri, aktivistica u borbi protiv AIDS-a kaže da 'ova zaraza ne pita ni za vjeru, a niti za moral': "Predstavnica sam skupine koja se u mojoj zemlji smatra 'sigurnom' – spadam u one koji su vjerni u braku. Bez obzira na to, zaražena sam virusom HIV-a".
Čak i u tradicionalnim islamskim društvima – u kojima vladaju stroge norme o spolnom životu - zapaža se rast u broju zaraženih, iako on nije visok kao u nekim drugim zemljama. Najčešće su žrtve narkomani, muškarci koji su u istospolnim vezama, te prostitutke.
…Ovogodišnja međunarodna konferencija o AIDS-u, koja se održava u Beču, posvetit će se pravima zaraženih osoba. Čelni dužnosnik američke vlade za borbu protiv AIDS-a, doktor Eric Goosby, izjavio je za Glas Amerike da će se širenja ove bolesti ograničiti kada se promijeni javna percepcija o njezinim žrtvama:v"Te se osobe ne žele prijaviti liječniku te medicinsku njegu zatraže često onda kada je već prilično kasno. Obično onda kada obole i od tuberkuloze".
Uz stigmatizaciju i diskriminaciju, žrtve su pogođene i konzervativnim društvenim normama mnogih zemalja u razvoju. Rock pjevačica Annie Lennox jedna je od globalnih aktivistica u borbi protiv AIDS-a. Ona kaže da su u posebnoj opasnosti žene i djevojke: "Najveći rizik nose žene u reproduktivnoj dobi. Problemi te populacije moraju se odmah početi rješavati".
Iako žene i djevojke čine oko 50 posto zaraženih u svijetu, u zemljama sub-saharske Afrike žene čine 60 posto zaraženih. Na jugu ovog kontinenta, vjerojatnoća zaraze virusom HIV-a tri puta je veća za djevojke nego mladiće. Anthony Fauci s američkog Nacionalnog instituta za zdravlje kaže da je od ključne važnosti informirati žene i poraditi na njihovom društvenom utjecaju u zemljama gdje žive: "Žene u tim zemljama čak nemaju niti osobno pravo da poduzmu mjere koje bi ih zaštitile od virusa HIV-a".
Stručnjaci tvrde da kaznene mjere kojima je cilj suzbiti takozvano riskantno ponašanje često vode do još bržeg širenja AIDS-a. Ove godine inače ističe rok za uspostavljanje univerzalnog, globalnog pristupa prevenciji, tretmanu i svim oblicima liječenja od AIDS-a. Očito je da ovaj cilj nije postignut. Međutim, aktivisti koji se bore protiv ove bolesti smatraju da je naglasak na ljudskim pravima žrtvama dobar korak na putu suzbijanja ove bolesti.