Pod Orbanovim vladom od 2010. Mađarska se približava Kine, važnom trgovinskom i investicionom partneru, dok druge članice Evropske unije (EU) razmatraju kako da smanje zavisnost od druge po veličini svjetske ekonomije.
U jednom od najistaknutijih projekata u okviru Xijeve Inicijative Pojas i put, Kina je ponudila većinu finansijskih sredstava za izgradnju željezničke veze između Budimpešta i Beograda, ogromnog poduhvata koji je kritikovan zbog troškova i manjka transparentnosti.
"Mi vas smatramo prijateljima", rekao je Xi Orbanu. "Aktivno ste podržali zajedničku izgradnju Pojasa i puta i dali doprinos unapređenju kvalitetnog razvoja saradnje Pojasa i puta."
Orban u Pekingu prisustvuje forumu o Inicijativi Pojas i put, ambicioznom planu koji je Xi pokrenuo prije jedne decenije u nadi da će izgraditi globalnu infrastrukturu i energetske mreže koje povezuju Aziju s Afrikom i Evropom.
Mađarska je u izrazu podrške Kini blokirala saopštenja EU u kojima se kritikuje bezbjednosni zakon Pekinga u Hongkongu, za koje pristalice kažu da je potreban radi održavanja reda poslije masovnih antivladinih i antikineskih protesta 2019.
Mnoge zapadne vlade navele su da zakon krši obećanje Pekinga o održavanju visokog stepena autonomije za Hongkong od njegovog povratka pod kinesku vlast 1997. godine.
Xi je Orbanu rekao da su posljednjih godina, bez obzira na promjenu međunarodne situacije, kinesko-mađarski odnosi zadržali visok nivo razvoja, prenijeli su kineski državni mediji.
Kina je spremna da svoje sveobuhvatno strateško partnerstvo s Mađarskom podigne na novi nivo, rekao je Xi.