250 hiljada dokumenata, za koje se mislilo da su sigurni u vladinim kompjuterima, sada su dostupni javnosti. Najviši američki zvaničnici su neovlašteno objavljivanje nazvali opasnim i krivičnim dijelom.
Američka državna tajnica Hillary Clinton je osudila objavljivanje na stotine hiljada povjerljivih dokumenata na web stranici WikiLeks. Dokumenti su objavljeni neposredno pred njen odlazak u diplomatsku misiju u Centralnu Aziju i na Srednji Istok.
Dokumenti otkrivaju američka pogadjanja sa svjetskim liderima da prihvate osumnjičene teroriste iz Guantanama na Kubi i frustracije Amerike i arapskih država oko nuklearnih sposobnosti Irana. Prema medijima dostupnim dokumentima u nekim depešama sa terena se ukazuje da je Saudijski kralj Abdullah u više navrata tražio od Sjedinjenih Država da napadnu Iran i unište njegov nuklearni program.
O tome državni sekretar Hillary Clinton kaže:
"Komentari koji su objavljeni, navodno iz diplomatske pošte, potvrdjuju činjenicu da Iran predstavlja veoma ozbiljnu prijetnju u očima mnogih susjeda i izaziva ozbiljnu zabrinutost i daleko izvan regiona."
Jedna depeša pokazuje da je visoki član kineskog Politbiroa usmjerio napad hakera na Google. Druge opisuju neugodne nadimke i akcije svjetskih lidera.
Ruski premijer Vladimr Putin je nazvan "alpha dog", u smislu ključnog lidera. Francuski predsjednik Nicolas Sarkozy "carem bez odjeće". U jednoj depeši se otkriva da su lokalne vlasti otkrile da je potpredsjednik Afganistana prilikom posjete Ujedinjenim Arapskim Emiratima prošle godine nosio 52 miliona dolara u gotovini.
Predsjednik Barack Obama nije odmah komentirao curenje dokumenata, a glasnogovornik Bijele kuće Robert Gibbs je rekao:
"Predsjednik duboko vjeruje u značaj otvorene i transparentne vlade, ali kradja i širenje povjerljivih informacija je kriminal."
Obavještajni analitičar američke vojske, Bradley Manning je u pritvoru još od maja, po optužbi presnimavanja i širenja povjerljivih dokumenata, i mogao bi biti izveden pred prijeki sud.
Američki ministar pravde Eric Holder:
"Mi već vodimo istragu u vezi ovog slučaja."
Državni sekretar Clinton kaže da depeše sa terena ne odredjuju američku vanjsku politiku - ona se kreira u Washingtonu - ali je njihovo objavljivanje je štetno:
"Ovo curenje povjerljivih dokumenata nije samo napad na američke interese vani. To je napad na medjunarodnu zajednicu."
Drugi se slažu. Načelnik američkog generalštaba, admiral Mike Mullen kaže:
"Mi živimo u svijetu u kojem i maleni dio može biti dodat mreži informacija i zaista otvoriti razumjevanje kojeg prije nije bilo."
U ovom slučaju, 250 hiljada informacija, neke jako osjetljive, su sada dostupne svijetu na mreži interneta.