Gradjani Kine pažljivo prate posjetu svog predsjednika Hu Jintaoa Sjedinjenim Državama. Neki o tome razogavarju dok na ulicama Pekinga igraju stoni tenis, a drugi dok pred američkom amabasadom čekaju vizu za posjetu Sjedinjenim Državama.
Prošlo je blizu 40 godina od kako je američki tim stono-tenisera, u aprilu 1971. bio na turneji u Kini stvarajući termin "ping pong diplomatija", i otvarajući puteve normalizacije odnosa izmedju dvije zemlje.
Ping pong je još uvijek popularan sport u Kini i u Pekingu su javni stolovi rijetko prazni. Neki igrači se još uvijek sjećaju kada je američka reprezentacija stonog tenisa igrala u Kini i kineske pobjede 5-3.
"Kada je američki ping-pong tim posjetio Kinu to je otvorilo vrata diplomatskim odnosima izmedju Kine i Sjedinjenih Država. Prema tome, mala ping pong loptica može odigrati veliku ulogu. Onda su obje strane bile oštri zagovornici normalizacije bilaterlanih diplomatskih odnosa, obje strane su to željele", kaže gospodin Xue ping pong igrač, umirovljeni advokat u Pekingu.
Vremenom, krug dioplomatskih igara se promjenio. Razvila se kineska ekonomija, a veze izmedju dvije zemlje su praćene diplomatskim razmiricama.
Kina i Sjedinjene Države su se sukobile oko pitanja kao što je američka prodaja oružja Taiwanu, moneta, trgovina i ljudska prava, napad Sjeverne Koreje na Južnu Koreju, i navigacijska prava u Južnom kineskom moru.
U posjetu Sjedinjenim Državama koja se smatra najvažnijom od kako je Deng Xiaoping posjetio Washington prije 30 godina, predsjednik Hu Jintao dolazi kao predsjednik druge najveće ekonomije na svijetu i najveći kreditor američkog duga.
Mnogi, uključujući igrače ping-ponga u Pekingu će tu posjetu pažljivo pratiti.
gospodja Xu, umirovljena stanovnica Pekinga kaže:
"Kada je riječ o situaciji izmedju Sjeverne i Južne Koreje, narod u Kini takodjer promatra američko stajalište. Na isti način, strane zemlje i Sjedinjene Države vode računa o kineskom stajalištu prema Sjevernoj Koreji. Prema tome, treba se nadati da će se odnosi izmedju Kine i Amerike dalje unapredjivati.“
Političke napetosti nisu odvratile na desetine kineskih gradjana da, bez obzira na niske temperature, strpljivo čekaju pred američkom ambasadom u Pekingu kako bi dobili vizu za posjetu Sjedinjenim Državama.
Wang Shiyao je studirao u Americi i vjeruje da Kina treba nastupiti pouzdanije:
"Kina i Sjedinjene Države pažljivo promatraju jedna drugu, čekajući ko će prvi popustiti. Ali Kina je već popustila i vjerovatno će Hu Jintao platiti svoju "zaštićenu monetu". Prema tome, ne mislim da će biti velikih napetosti, ili pitanja i mislim da će medjusobni odnosi zadržati sadašnji status. Pravi rezultati će se vidjeti za 20 godina."
21-no godišnja Wang Yue, koja je upravo dobila vizu da studira u Sjevernoj Karolini je spremna da iskoristi mogućnost koju su joj Sjedinjene Države pružile:
"Mislim da su ljudi u Americi više prijateljski i da lako uspostavljaju kontakt, i Amerika ima napredniju tehnologiju. Mislim da tamo mogu mnogo naučiti. Moj kolega koji je tamo bio kaže da je stil života dobar i ja želim tamo da idem."
Prije nego je napustio Peking, predsjednik Hu Jintao je ublažio ton predlažući novi početak i svježe odnose izmedju Sjedinjenih Država i Kine, objavljujući da sa američkim predsjednikom Barackom Obamom planira potpisati trgovinske sporazume vrijedne 600 miliona dolara.
Reklo bi se da će, bez obzira na neslaganje dviju strana oko pitanja koja uključuju i vrijednost kineskog yuana, putovanje kineskog predsjednika u Washington, makar za korak približiti kineske gradjane Sjedinjenim Državama.