Jedna od tema o kojima se vodi rasprava u američkom Kongresu su izmjene zakona o usljevanju u Sjedinjenje Američke Države čiji bi cilj bio podstaći i privoljeti studente iz inostranstva da, nakon diplomiranja na univerzitetima, magistarskim studijama ili poslije sticanja doktorskih titula, ostanu i rade u Americi. I na taj način, procjenju mnogi analitičari ekonomskih i proizvodnih kretanja, Sjedinjene Države bi imale snažnije adute da ostanu globalno ekonomski, tehnološki, finasijski, obrazovno…. konkurentne.
Mnogi od tih stranih studenata, poput 25-godišnjeg Yifanga Weia iz Kine, možda neće moći da dobiju vizu da rade u Sjedinjenim Državama posle studija.
„Da, veoma sam zabrinut...." - kaže mladi Kinez
Strani studenti su 2009. godine su činili dvije trećine doktoranata na fakultetima za fiziku i elektrotehniku na američkim univerzitetima. Slično je i danas.
Shiao Kyn iz Pekinga, priprema doktorat iz domena kompjuterskih nauka na vašingtonskom univerzitetu Georgetown. Kaže da bi volio da radi za Google, Yahoo, Microsoft.... i dodaje:
„I ja, i mnogi drugi slični meni, voljeli bi da ovde ostanemo nekoliko godina, ali za sada ne možemo da dobijemo vizu i moramo da odemo.“
Sjedinjene Države ograničavaju broj stranaca koji mogu da traže posao, što je po mnogim ocjenama, štetan dio ukupne useljeničke politike, restriktivni dio koji ograničava mogućnosti zadržavanja najuspešnijih studenta.
Zastupnica u Kongresu Zoe Lofgreen konstatuje:
„Svojevremeno smo tražili od najbistrijih na svijetu da usele i žive ovdje, a sada takve odbacujemo. Imamo obrazovane, najbolje studente svijeta na našim univerzitetima, mnogi žele ostati, ali mi ih više ne zadržavamo.“
Inostrane visoko-tehnološke kompanije brzo i jednostavno regrutuju radnu snagu na najboljim univerzitetima širom svijeta. U američkoj kompaniji Texas Instruments, ukazuju da, međutim, čak i deset godina može proći da stručnjak za koga su zainteresirani stekne pravo stalnog boravka i rada u Sjedinjenim Državama.
Darla Witaker, potpredsjednica kompanije ističe:
„To nije održivo. Šteti našoj kompaniji, šteti američkoj industriji, pshihološki je teret i za strance koji rade za nas.“
Ograničava se, ovisno od države do države, i broj useljenika iz drugih zemalja, što u praksi znači da studenti iz velikih zemalja u prosjeku najduže čekaju radnu vizu. Primjera radi u nedavno objavljenoj studiji Nacionalne fondacije za unutarnju politiku navodi se da bi visoko-stručni Indijac mogao da čeka i do 70 godina na dozvolu stalnog boravka u Sjedinjenim Državama.
Profesor na univerzitetima Harvard i Duke Wivek Wadhva upozorava:
„Izgubili smo predstavu o pravom stanju stvari. U suštini, to je dio svjetskog biznisa, konkurentnosti. ... Ako ne zadržimo te ljude, ako nismo konkurentni, nazadovaćemo. Postaćemo zemlja trećeg svijeta....“
Kongres, kratko rečeno, raspravlja o načinima modificiranja imigracione politike. Ali, za sada nema saglasnosti o tome kako i šta promijeniti da bi Sjedinjene Države zadržale odlične studente i buduće doktore nauka poput Yifanga Weia, Shiao Kyna i mnoge druge nakon što steknu diplome na najuglednijim američkim univerzitetima.