Danas 46 zatvorenika, osuđenih na višegodišnje kazne, zahvaljujući predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Baracku Obami, ponovo stiče slobodu. On je, u okviru inicijative o reformi američkog pravosudnog sitema i kaznene politike i prakse, smanjio njihove kazne. Predsjednik Obama je, nakon Lyndona Johnsona prije pedesetak godina, skratio više zatvorskih kazni od bilo kojeg drugog prethodnika.
Jedna od zatvorenica i zatvorenika je i Barbra Scrivner. Ona, po zatvorskoj navici, ustaje u pet ujutro, u tišini pije kavu, razmišlja o danu pred njom i godinama iza nje.... Prva jutarnja obaveza je pomoći unuku da se spremi za školu.
„Potpuno novi život, pravi život sada, nakon 21 godine u zatvoru“ - kaže ona. Bila je osuđena na 30 godina zatvora zbog rasturanja droga. Kćerka i unuk viđali su je samo u dane dozvoljenih posjeta zatvorenicima.
Barbra Scrivner puštena je na slobodu ranije ove godine, nakon pisma kojim ju je predsjednik Obama obavijestio o pomilovanju.
"Pamtim poruku iz pisma da mi se pruža prilika, da mogu da biram dobro" – kaže, prisjećajući se sadržaja pisma
Ona zna da će se i 46 zatvorenika koji danas izlaze iz zatvora suočiti sa njoj sličnim problemima:
"Biće dosta nevolja. Zaista je teško nakon mnogih godina u zatvoru jer se sve izvan ćelija promijenilo. Moramo naučiti kako živjeti u tom novom svijetu."
Osnovno mjerilo opravdanosti odluka o skraćivanju kazni biće uspješnost uključivanja pomilovanih zatvorenika u post-zatvorski život. Biće to i mjerilo opravdanosti reforme pravosudnog sistema za koju se zalaže predsjednik Obama, u dijelu koji se odnosi na novu kaznenu politiku, blažu za neopasne, nenasilne prekršaje zakona. Više od 6 hiljada zatvorenika, blažih i blagih prekršilaca zakona, biće pušteno na slobodu prije kraja predsjednikovog drugog mandata.
Sudija Ancer Haggerty, sada u penziji, osudio je Barbru Scrivner na kaznu od 30 godina zatvora. Tada, kada je izricao presudu, nije mogao drugačije. Obavezivale su ga zakonske odrebne i kaznena politika. Sada kaže:
"Tada se insistiralo na jednakosti kazni širom Sjedinjenih Država. I zato su uvedeni obavezni minimumi. Za neke od tih minimuma uvijek sam mislio da su bili preoštri."
Barbra Scrivner je, praćena reporterskom ekipom Glasa Amerike, otišla u Portland, savezna država Oregon, na jesto gdje je sa kćerkicom živjela prije hapšenja, prvi put nakon pune 22 godine.
"Ovdje sam kao majka, počela novi život. Napravila sam krupnu grešku i moj život krenuo je sasvim drugim tokom" – sa žaljenjem kaže sada.
Pred njom je odnedavno potpuno novi životni tok. Unuk i kćerka biće joj najjači podsticaj i ohrabrenje.