Republikanci u Senatu su protekle sedmice odgodili raspravu o takozvanom zakonu Dream, što je skraćenica naziva na Engleskom - Razvoj, pomoć i obrazovanje za djecu manjina, koji bi djeci ilegalnih imigranata omogućio put do punopravnog gradjanstva, i kojeg podržavaju američka vojska i predsjednik Obama.
Zakon bi pomogao rješenje statusa oko 2 miliona djece ilegalnih imigranata, koji bi ukoliko pokažu dobre moralne osobine, završe srednju školu i dvije godine fakulteta, ili služe u američkoj vojsci, mogli doći do legalnog statusa u Sjedinjenim Državama.
Zakon je bio u Kongresu prvi put 2001., pa je lani ponovo došao pred Zastupnički dom, da bi 21 septembra bio zaustavljen u Senatu. On bi imigrantima mladjim od 36 godina dao šansu za legalan status ukoliko idu na fakultet ili služe u vojsci.
Takozvani Dream zakon je imao široku podršku od konzervativnih i liberalnih političara, do američke vojske i akdamika poput Roberta Birgeneaua sa Unviverziteta Berkeley u Kaliforniji:
„Mi tim veoma talentiranim ljudima trebamo osigurati legalnost.“
Medjutim, Zakon je zaustavljen u Senatu. Neki tvrde jer je na glasanje došao sa kontroverznim zakonom koji je trebao ukinutu dosadašnju politiku “Ne pitaj, ne reci” služenja homoseksualaca u američkoj vojsci.
Ali, Alex Bolton, kolega koji pokriva Senat za list Hill ukazuje i na drugi razlog:
“Izbori su 2. novembra i imigracija je vruće pitanje u vrijeme izbora. To je vrlo osjetljivo pitanje i ljudi su bojažljivi na što bi te kontroverze mogle izaći.”
Neki konzervativci kažu da bi zakon podstakao ilegalna prelaženja granice u vrijeme kada mnogi Amerikanci žele jaču kontrolu. Bivši republikanski kongresmen je to nazvao planom masovne amnestije:
Tom Tancredo, bivši kongresmen koji sada vodi Fondaciju Rocky Muntain kaže:
“Radi se upravo o tome. Radi se o davanju amnestije tim ljudima koji su ovdje ilegalno i mi ćemo sada to da zaboravimo i subvencioniramo.”
Uglavnom, većina promatrača smatra da se proces donošenja tog zakona neće nastaviti dok se ne završe izbori u novembru.
U medjuvremenu, mladim ljudima koji su rodjeni i odrasli u Sjedinjenim Državama, ali bez legalnog statusa, ostaje da čekaju neznajući kakva će biti njihova budućnost.