Kineski predsjednik Hu Jintao se nalazi u posjeti Washingtonu u vrijeme kada, prema posljednjem istraživanju Pew Centra, sve veći broj Amerikanaca Aziju smatra najvažnijim regionom za Sjedinjene Države.
Kada sa ljudima u glavnom gradu Sjedinjenih Država razgovarate o američko-kineskim odnosima najčešće se spominju ekonomske i trgovinske veze.
"Kada gledate na ukupnu ekonomiju i koliko smo pozajmili od Kine, i koliko kontrole zbog tog duga, Kina može ili ne može imati nad Sjedinjenim Državama, mislim da je važno da predsjednik Obama sa njima razgovara, i da su oni ovdje došli", kaže prolaznik u Kineskoj četvrti u Washingtonu.
"Nadam se da nam neće ispostaviti račun. Dugujemo im jako mnogo", kaže stanovnica Washingtona, takodjer u Kinskoj četvrti.
Bilo da se radi o kineskoj rastućoj ekonomskoj ili vojnoj moći postoji osjećaj da Sjedinjene Države trebaju biti oprezne, dodaje prvi sagovornik Glasa Amerike:
"Mislim da postoje stvari koje nas trebaju zabrinuti, koje nas sigurno trebaju zabrinuti i trebamo biti ponosni na naše odnose sa Kinom koja sve više i više izrasta kao snaga na globalnom planu."
Ali mnogi, kao ova prolaznica u Washingtonu, kažu da dvije zemlje trabaju jedna drugu:
"Mislim da su trenutni odnosi zategnuti, ali mislim da dvije zemlje trebaju zajedno raditi zbog zajedničkih interesa."
Nije kineska rastuća vojna, nego ekonomska moć koja izaziva najveću američku zabrinutost, prema istraživanju Pew Centra.
Prema tom istraživanju, amerikanci žele da predsjednik Obama bude oštriji prema Kini u promoviranju jačih trgovinskih veza.
Carroll Doherty, jedan od autora istraživanja, kaže da američka javnost izražava pomalo konfliktne želje kada je riječ o Kini.
"U osnovi oni žele sve. Oni žele izgradnju čvršćih odnosa, ali takodjer žele, znajući da Kina ima velike prednosti u bilateralnoj trgovini, da predsjednik Obama bude tvrdji u trgovinskim pregovorima. Ukoliko postigne oba ta cilja to bi za američku javnost bilo idelano", kaže Doherty.
Uporedo sa rastućim uticajem Kine, važnost Azije u cijelini, takodjer, je u porastu. Istraživanje je pokazalo da je Amerikancima sada Azija najvažniji region u svijetu, dok je to ranije bila Evropa.
Carroll Doherty kaže da je: "U 90-tim godinama, američka javnost je još uvijek bila okrenuta ka Evropi, a sada Aziju smatra važnijom i mislim da je to jednostavno odraz globalne realnosti. Mislim da je to uzrokovano osjećajem rasta Kine, možda ne samo Kine, nego i značajem dvije Koreje i drugih zemalja u Aziji."
Mnogi su tokom istraživanja odgovorili da je Kina najveća prijetnja Sjedinjenim Državama, a odmah iza nje Sjeverna Koreja i Iran. Ali, odgovarajući na dodatna pitanja, oni tu prijetnju više vide kao ozbiljan problem, nego kao direktno neprijateljstvo.
"Mislim da trebamo biti dobri prijatelji, i da na tome trebamo raditi. Mislim da je to neobična stvar, taj stil vlasti u Kini, sobzirom na kapitalistički pristup ekonomiji. To je interesantno da se sljedi, znate. To sigurno nije kao u Maovo vrijeme. Ali, mislim da trebamo pružiti ruku i raditi sve što možemo da budemo dobri prijatelji, i da oni trebaju učiniti isto", kaže za Glas Amerike prolaznik u Kineskoj četvrti u Washingtonu.
To je upravo ono što se očekuje da rade predsjednici Obama i Hu, tokom susreta, i prve za kineskog lidera zvanične večere u Bijeloj kući, nakon što je Bill Clinton ugostio Jiang Zemina, u oktobru 1997.