Linkovi

Upozorenja na velike vrućine u dijelovima južne i srednje Evrope


Opštinski radnik hladi se pored gradske fontane u Bukureštu, Rumunija, 11. jula 2024. godine, kada je temperatura prešla 39 stepeni Celzijusa.
Opštinski radnik hladi se pored gradske fontane u Bukureštu, Rumunija, 11. jula 2024. godine, kada je temperatura prešla 39 stepeni Celzijusa.

Veliki toplotni talas doveo je do toga da se temperature u dijelovima centralne i južne Evrope na nekim mjestima penju do 40 stepeni Celzijusa. Među pogođenim zemljama je i Bosna i Hercegovina.

Od Italije do Rumunije, vlasti su upozorile ljude da budu oprezni, oprezno voze ako idu na odmor, piju puno vode i izbjegavaju izlaske u najtoplijim satima dana.

Italijanske vlasti proglasile su u četvrtak crvenu uzbunu u sedam gradova, uglavnom u centralnim dijelovima zemlje, ali i glavnom gradu Rimu i Trstu na sjeveroistoku. Rimske općinske vlasti izdale su digitalnu aplikaciju kako bi pomogle ljudima da lociraju javne česme za piće dok su temperature u četvrtak dostigle 38 C.

Dennis Mix, posjetilac iz Sjedinjenih Država, rekao je da je preskočio dio planirane turneje po Rimu i umjesto toga ostao u kombiju. "To me zaista pogađa", rekao je.

Vrućine pogoršava vlaga i mogu uticati na zdrave ljude, kao i one sa zdravstvenim problemima, upozorile su italijanske vlasti.

Slična upozorenja izdata su i u susjednoj Hrvatskoj te dalje na istoku i jugu. Glavno turističko mjesto u Hrvatskoj, grad Dubrovnik na južnom Jadranu, zabilježio je 28 C u zoru, što znači da neće biti olakšanja kada sunce zađe.

Šumski požari su ove sedmice prijavljeni u Albaniji, u blizini granice sa Grčkom, kao i u Bosni i Italiji. Nekoliko požara bjesnilo je u četvrtak u grčkom južnom dijelu Korinta i na ostrvu Lezbos u istočnom Egejskom moru.

Dječak zaronio u rijeku Cijevnu u blizini crnogorskog glavnog grada Podgorice, temperatura porasla na 36 stepeni Celzijusa 11. jula 2024. godine.
Dječak zaronio u rijeku Cijevnu u blizini crnogorskog glavnog grada Podgorice, temperatura porasla na 36 stepeni Celzijusa 11. jula 2024. godine.

U četvrtak su izdata upozorenja za region oko glavnog grada Atine i druge dijelove centralne Grčke, a slično upozorenje za sjeveroistok zemlje u petak. Grčke vlasti su saopćile da se zemlja suočava sa najvećim rizikom od šumskih požara u posljednje dvije decenije ovog ljeta, nakon blage, uglavnom bez kišne zime i proljeća, zbog kojih je vegetacija bila suva.

Meteorolozi su rekli da su temperature čak i više nego što je zvanično prijavljeno u velikim gradovima u kojima cvrči beton i zrači toplinu iznad tla, a asfalt omekšava pod nogama.

"Juče se nije moglo disati", rekla je Antonela Spičanović, iz crnogorske prijestonice Podgorice, gdje su temperature u srijedu dostigle 39 stepeni. Grad je izgledao napušten, a mnogi njegovi stanovnici ostali su u zatvorenom prostoru ili su se uputili prema obali Jadranskog mora ili planinama.

Dane provodim u stanu, pod klimom“, kaže Đorđe Stanišić, elektroinženjer takođe iz Podgorice. "Napolju je pakao."

Mendim Rugova, meteorolog sa susjednog Kosova, rekao je da su temperature u zemlji porasle u prosjeku za 2,5 stepena od 1980-ih. On je rekao da bi trenutni toplotni talas mogao da potraje do kraja jula.

"U regionu smo mogli da vidimo temperature iznad 40 stepeni, u dijelovima Albanije, Sjeverne Makedonije, u Grčkoj i u dijelovima Srbije", prognozirao je on.

U glavnom gradu Češke Republike Pragu, gdje su temperature u srijedu dostigle 34 C prije nego što su u četvrtak lagano pale, gradski zoološki vrt je isporučio deset tona leda kako bi pružio prijeko potrebnu pomoć za životinje.

Led je strateški postavljen oko zoološkog vrta u srijedu, stvarajući hladna mjesta gdje bi životinje mogle pronaći utočište od neuobičajeno visokih temperatura.

U glavnom gradu Rumunije, Bukureštu, ulični termometri su u utorak i srijedu pokazivali 42 C, iako su zvanična mjerenja bila nekoliko stepeni niža.

Susjedna Srbija prijavila je rekordne temperature do sada ovog ljeta, sa termostatima na 35 stepeni Celzijusa u četvrtak ujutru na sjeveru zemlje. U prijestonici Beogradu, ljekari su prijavili da liječe osobe koje su kolabirale, imali vrtoglavicu ili su se žalili na glavobolje zbog vrućine.

Srpske vlasti su saopštile da je upotreba klima-uređaja dovela do ogromne potrošnje energije slične nivoima koji se obično viđaju zimi, kada mnogi u balkanskoj zemlji koriste struju za grijanje.

Tokom prethodnog toplotnog talasa prošlog mjeseca, Crna Gora, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Albanija suočile su se sa velikim nestankom struje usljed preopterećenja i kolapsa regionalne distributivne linije. Ranije ovog mjeseca, snažno nevrijeme zahvatilo je region nakon dana vrućine i ubilo dvije osobe, oštetilo kuće dok je čupalo drveće i poplavilo ulice.

Stručnjaci kažu da su klimatske promjene uzrokovane ljudskim djelovanjem donijele divlje vremenske promjene, sve nepredvidljivije oluje i vrućine.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG