Linkovi

Ulazak Ukrajine dublje u Rusiju donosi komplikacije za američku politiku naoružanja


Ukrajinski vojnici sa tenkom u blizini ruske granice.
Ukrajinski vojnici sa tenkom u blizini ruske granice.

Sjedinjene Države do sada smatraju iznenadni upad Ukrajine u rusku oblast Kursk zaštitnim potezom prikladnim za Kijev da koristi američku opremu, rekli su zvaničnici u Washingtonu, ali su izrazili zabrinutost zbog mogućih komplikacija dok se ukrajinske trupe probijaju dublje u Rusiju.

Ukrajina je saopćila da su njene trupe koje su napredovale do sada probile 35 km u Rusiju od početka napada 6. avgusta. Kijev kaže da nema interesa da okupira rusku zemlju i da stvara tampon zonu kako bi zaštitili svoja pogranična područja od ruskih napada.

Američki zvaničnici rekli su da su sveobuhvatni ciljevi Kijeva i dalje nejasni.
"To komplikuje politiku što više napreduju u Rusiji bez definisanih uslova", rekao je američki zvaničnik, koji je želio da ostane anoniman, za Reuters.

Zvaničnik je rekao da ako Ukrajina počne da zauzima sela i druge nevojne ciljeve koristeći američko oružje i vozila, to bi moglo dovesti do pitanja da li je to unutar ograničenja koja je nametnuo Washington.

Drugi američki zvaničnik rekao je da politika Vašingtona o naoružanju nije bila osmišljena da Ukrajina izvrši invaziju na Rusiju, iako je Kijev tehnički u skladu.

Kao rezultat toga, rekao je zvaničnik, administracija predsjednika Joea Bidena nije zauzela snažan javni stav u podršci ili protivljenju napadu.

Nejasno je koje je oružje ili oprema američke proizvodnje korišteno u upadu. Pentagon je prošle sedmice rekao da Ukrajina "poduzima mjere kako bi se zaštitila od napada koji dolaze iz regiona i koje su u okviru američke politike".

Od kada je Rusija izvršila invaziju na svog susjeda u februaru 2022., SAD su čvrsto stajale uz Ukrajinu, obezbjeđujući vojnu opremu vrijednu više od 50 milijardi dolara. Nastojeći izbjeći širi sukob sa geopolitičkim rivalom Rusijom, Bidenova administracija je u početku postavila striktna ograničenja na upotrebu svog oružja.

Ona su se polako popuštala, a Vašington je dozvolio ukrajinske udare u Rusiji odakle dolaze napadi. Ipak, uprkos apelima ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, SAD i dalje ograničava upotrebu svog oružja za dugometne napade na rusku teritoriju. Bidenova administracija nije javno definisala "dugometno".

"Bili smo vrlo, vrlo jasni i dosljedni da zaista želimo da se Ukrajina fokusira na odbranu od ove agresije unutar, naravno, svojih granica", rekao je glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby za MSNBC u četvrtak.

"Ne ohrabrujemo i ne dozvoljavamo napade izvan Ukrajine osim u onim hitnim okolnostima za koje vjerujemo da se neposredno preko granice suočavaju s neposrednim prijetnjama", rekao je.

ESKALACIJA

Administracija radi na tome da utvrdi koji su zapravo ciljevi Ukrajine s ofanzivom, za koju su američki zvaničnici rekli da je iznenadila Washington.

Jedan zvaničnik je rekao: "Nije neobično da rade stvari, a da nas ne obavijeste."

Jedan mogući cilj operacije, kako su rekli, izgleda da je prisiljavanje Rusije da povuče neke trupe iz Ukrajine. Jedan zvaničnik je rekao da obavještajni podaci ukazuju na barem kretanje ruskih trupa iz smjera ukrajinskog Harkova prema regiji Kursk.

Čini se da taj gambit počinje da se isplati, ali "imaćemo jasniju sliku u narednim sedmicama", rekao je jedan američki zvaničnik. Biden nije razgovarao sa Zelenskim otkako su se sastali dva puta u junu u Francuskoj i Italiji, rekao je zvaničnik.

Rusija je u četvrtak rekla da će pojačati odbranu granice, poboljšati komandu i kontrolu i poslati dodatne snage nakon upada u Kursk. Moskva je također upozorila na upotrebu zapadnog oružja od strane Ukrajine.

"Upotreba američkog oružja u Kursku, Ukrajini ili bilo gdje drugdje - za nas - predstavlja čin eskalacije i imat će ozbiljne posljedice, mi smo apsolutno otvoreni u vezi s tim sa našim američkim kolegama. Oni znaju naše protivljenje", ruskog ambasadora u UN-u Dmitrij Poljanski rekao je novinarima u srijedu .

Ukrajinska i ruska vojska zabranile su međunarodnim novinarima dolazak na bojno polje, čime je gotovo nemoguće provjeriti njihove tvrdnje o bici.

"Bidenova administracija vidi da su bili u stanju da upravljaju ljestvicom eskalacije izuzetno efikasno od početka rata", rekla je Rachel Rizzo, viši saradnik u Evropskom centru Atlantskog vijeća u Washingtonu.

Rizzo je rekla da je cilj bio upravljati reakcijom Rusije, ali i "omogućiti Ukrajincima dovoljno slobode u pogledu upotrebe oružja kako bi imali priliku da vide neke pomake".

  • 16x9 Image

    REUTERS

    Reuters je novinska agencija osnovana 1851. godine u vlasništvu Thomson Reuters Corporation sa sjedištem u Torontu, Kanada. Jedna od najvećih svjetskih agencija vijesti, pruža finansijske vijesti, kao i međunarodno pokrivanje na preko 16 jezika za više od 1000 novina i 750 emitera širom svijeta.

XS
SM
MD
LG