Pregovori su uslijedili deceniju nakon što su ruske trupe zauzele poluostrvo Krim kako bi spriječile Ukrajinu da uspostavi odnose sa Zapadom. Pregovori o pristupanju počeli su tokom međuvladine konferencije održane u Luksemburgu.
Olga Stefanišina, zamjenica premijera za evropske i evroatlantske integracije, predvodi delegaciju Ukrajine.
„Danas je početak novog poglavlja u odnosima Ukrajine i Evropske unije”, rekao je ukrajinski premijer Denis Šmihal na početku razgovora.
U objavi na društvenoj mreži X, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je rekao: „Generacije naših ljudi ostvaruju svoj evropski san. Ukrajina se vraća u Evropu.”
Moldavija bi trebalo da počne pregovore o članstvu u EU. Zemlja kandidat mora uskladiti svoje zakone i standarde sa politikom EU po pitanjima koja uključuju kretanje robe, brige za životnu sredinu i bezbjednost.
Svih 27 zemalja članica mora da pristane na proširenje na novu članicu. Mađarska je konstantno protiv toga da Ukrajina uđe u EU i NATO.
„Još smo na početku procesa skrininga. Veoma je teško reći u kojoj je fazi Ukrajina. Koliko vidim ovdje, dok razgovaramo, oni su veoma daleko od ispunjavanja kriterijuma za pristupanje”, rekao je mađarski ministar za evropska pitanja Janoš Boka.
Ako bi dobila status članice, Ukrajina bi premašila Francusku po teritoriji i bila bi najveća članica unije. Njen status najvećeg proizvođača žitarica bi takođe uticao na poljoprivrednu politiku EU. Pregovori, iako su prekretnica, mogli bi potrajati godinama.
Malo je vjerovatno da će formalni pregovori početi za nekoliko mjeseci. Turska je u pregovorima o pristupanju skoro dvije decenije bez rezultata. Ostale zemlje koje čekaju su Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Srbija i Gruzija.
Ukrajina traži članstvo do 2030. godine, ali prvo mora da završi desetine institucionalnih i pravnih reformi.