Novoazovsk, jedan od strateških gradova na jugoistoku Ukrajine je pod kontrolom ruske vojske, saopšteno je danas u Kijevu. Ukrajinski predsjednik Petro Porošenko otkazao je posjetu Turskoj i saopštio da bi mogao zatražiti od Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda da se izjasni o posljednjim dešavanjima na kriznom području zbog, kako je rekao, rapidnog pogoršavanja stanja. U najkraćem, žestoki sukobi ukrajinskih snaga i pro-ruskih separatista se nastavljaju, unatoč saglasnosti predsjednika Rusije i Ukrajine, na sastanku u Minsku, da borbe treba okončati.
Denis Pušilin, lider separatista Donjecka ističe:
"Bio bi zločin sada, nakon toliko žrtava nedužnih civila, razgovarati o federalizaciji Ukrajine. Sada trebamo pregovarati o mirnom razvodu, a ne o tome da li na ovaj ili onaj način budemo dio Ukrajine."
Na teritoriju Ukrajine jučer je prešlo nekoliko ruskih vojnih vozila.
Andriy Lysenko, član ukrajinskog Vijeća za nacionalnu sigurnost i odbranu, o tome je rekao:
"Pet oklopnih pješadijskih transportera prešlo je našu granicu. To bi mogla biti manja taktička grupa. Ako je greška u orijentaciji u pitanju, ako je prelaz na ukrajinsku teritoriju jednostavno slučajnost, kako to tvrde i ruski vojnici koje smo prije neki dan zarobili, najjednostavnije je da ih upozorimo da se vrate na teritoriju Rusije."
I taj incident je, po ocjeni analitičara Stevena Pifera, znak da Rusija ne odustaje od politike otcjepljenja i aneksije pograničnih dijelova Ukrajine:
"Rusija ima dosta poluga - vojnih, ekonomskih, energetskih - da destabilizira Ukrajinu, da Ukrajincima oteža život. Ako Ukrajina želi povratak normalnom životu, vjerojatno će morati pristati na neke ustupke nakon kojih bi Rusija mogla prestati izazivati i podsticati nevolje."
Pritisak Zapada može pomoći da Rusija pristane na neke solucije.
Uz to, po ocjeni analitičara Andersa Aslunda, bivšeg švedskog diplomate, i nezadovoljstvo ruskih građana politikom predsjednika Rusije Vladimira Putina prema Ukrajini raste proporcinalno broju poginulih ruskih vojnika:
"Majke vojnika napravile su listu od oko 400 vojnika, poginulih i teško ranjenih u sukobima. U Rusiji raste i neizvjesnost kako će te žrtve, i njihove porodice biti tretirane, s obzirom da nije riječ o zvanično, državno proglašenom ratu. Privilegije i tretman poginulih vojnika u Rusiji su krupno pitanje i mnogi Rusi se, sa nezadovoljstvom pitaju - jesmo li mi u ratu."
Stanje nezadovoljstva u Rusiji još uvijek nije toliko veliko i rašireno da bi ruski predsjednik morao sada, ili ubrzo, odgovoriti na to pitanje.