U jednom od tih napada na južni Liban u ponedjeljak je ubijen visoki komandant Hezbolahovih elitnih snaga Radvan, potvrdila su za Reuters tri bezbjednosna izvora.
Bezbjednosni izvori identifikovali su ga kao Visama al-Tavila, zamjenika šefa jedinice unutar snaga Radvan. Rekli su da su on i još jedan borac Hezbolaha poginuli kada je njihov automobil pogođen u napadu na libansko selo Majdal Selm.
"Ovo je veoma bolan udar", rekao je jedan od bezbjednosnih izvora. Drugi je rekao: "Stvari će sada planuti".
U izraelskom bombardovanju ubijeno je više od 130 boraca Hezbolaha u južnom Libanu otkako je počelo prekogranična razmjena uglavnom artiljerijske vatre poslije Hamasovog napada na izraelsku teritoriju 7. oktobra. Još 19 je ubijeno u Siriji.
Generalni sekretar Hezbolaha Sajed Hasan Nasralah upozorio je Izrael u dva televizijska obraćanja prošle nedjelje da ne pokreće rat u punom obimu u Libanu.
"Ko god pomisli na rat sa nama - jednom rječju, zažaliće", rekao je Nasralah.
Napadi na Gazu i na Hezbolah u Libanu uslijedili su dok su se izraelski zvaničnici pripremali za posjetu američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena, koji je rekao da će razgovariti o tome da Izrael treba da čini više kako bi spriječio civilne žrtve u svojim operacijama u Gazi i da olakša isporuku humanitarne pomoći enklavi.
Blinken je također izrazio zabrinutost zbog širenja sukoba u regionu.
"Ovo je sukob koji bi lako mogao da metastazira, izazivajući još veću nesigurnost i patnju", rekao je Blinken u nedjelju.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu, govoreći na sastanku kabineta u nedjelju, obećao je da će nastaviti borbu.
"Rat se ne smije zaustaviti dok ne postignemo sve ciljeve: eliminaciju Hamasa, povratak svih naših talaca i obezbjeđivanje da Gaza više ne predstavlja prijetnju Izraelu", rekao je on na početku nedjeljnog sastanka vlade. "Ovo govorim i našim neprijateljima, i našim prijateljima."
Izraelska kampanja ostavila je ogromne dijelove Pojasa Gaze u ruševinama. Ministarstvo zdravlja u Gazi, pod upravom Hamasa, saopštilo je da je u izraelskoj ofanzivi poginulo više od 22.800 ljudi. Ministarstvo ne pravi razliku između militanata i civila, ali tvrdi da su 70 odsto ubijenih bili žene i djeca.
Izrael je započeo svoju vojnu kampanju za brisanje Hamasa nakon što su Hamasovi borci prešli u južni Izrael 7. oktobra. Izrael je saopštio da je 1.200 ljudi ubijeno i oko 240 zarobljenih u terorističkom napadu, dok se za 129 vjeruje da još uvijek drže Hamas ili drugi militanti u Gazi.
Agencija UN za palestinske izbjeglice kaže da se skoro 1,9 miliona od 2,3 miliona stanovnika Gaze sklonilo u ili u blizinu lokacija agencije u Gazi.
Prema podacima Komiteta za zaštitu novinara, do nedjelje je ubijeno 79 novinara. Organizacija je saopštila da su među poginulima 72 Palestinca, četiri Izraelca i tri libanska novinara.
"CPJ naglašava da su novinari civili koji obavljaju važan posao u vreme krize i da ne smiju da budu na meti zaraćenih strana", rekao je u saopštenju Šerif Mansur, koordinator programa CPJ za Bliski istok i Sjevernu Afriku.
Al Jazeera je osudila smrt dvoje novinara, od kojih je jedan radio kao freelancer za tu mrežu, a za koje vlasti u Gazi pod upravom Hamasa kažu da su ubijeni u izraelskom vazdušnom napadu dok su putovali izvještavajući o ratu u blizini Rafe.
Mustafa Turija je bio video stringer za AFP.
Hamza Al-Dahdouh je bio dopisnik Al Jazeere i sin šefa biroa te TV mreže u Gazi, Vaela Al-Dahdouha. U napadu je ranjen i treći freelancer, Hazem Rajab.
Ranije u ratu, Vael Al-Dahduh je izgubio ženu, još dvoje djece i unuka - i zamalo se ubio.
Mreža Al Jazeera sa sjedištem u Kataru navodi u saopštenju da posljednja ubistva pokazuju "bez sumnje odlučnost izraelskih snaga da nastave ove brutalne napade na novinare i njihove porodice, s ciljem da ih obeshrabre da obavljaju svoju misiju, kršeći principe slobode štampe".
Al Jazeera je pozvala "Međunarodni krivični sud, vlade, organizacije za ljudska prava i Ujedinjene nacije da pozovu Izrael na odgovornost za svoje gnusne zločine" i zatražila "prekid napadanja i ubijanja novinara".
Izraelska vojska (IDF) nije komentarisala napad, ali u saopštenju od 16. decembra, odgovarajući na pitanje o smrti još jednog novinara Al Jazeere u Gazi, vojska je rekla: "IDF nikada nije i nikada neće namjerno gađati novinare".