Linkovi

U dvije japanske nuklearne centrale prestali raditi sustavi za hlađenje radioaktivnog materijala


Nuklearna centrala Fukushima
Nuklearna centrala Fukushima

Japanske nuklearke projektirane su tako da automatski prestaju s radom odmah nakon jačeg potresa, no sustav hlađenja mora nastaviti s radom, kako bi pritisak u objektima bio stabilan.

Nakon jučerašnjeg razornog potresa, u dvije nuklearne centrale na japanskom otoku Hanshu je nestalo struje – nakon čega je prestao raditi sustav za hlađenje. U oba objekta, koji se nalaze u gradu Fukushima, sjeveroistočno od Tokija, proglašeno je izvanredno stanje.

Vlasti su najavile da će se možda iz ovih objekata morati osloboditi određena, manja količina, radioaktivne pare kako bi se smanjio pritisak u unutrašnjosti centrala.

Razina radijacije u jednom od elektrana je 1000 puta veća od normalne.

Evakuirano je oko 45 tisuća ljudi koji žive u blizini.

Japanske nuklearke projektirane su tako da automatski prestaju s radom odmah nakon jačeg potresa, no sustav hlađenja mora nastaviti s radom, kako bi pritisak u objektima bio stabilan.

Inače, za sada se službeno procjenjuje da je u jučerašnjem potresu jačine 8.9 stupnjeva bilo više od tisuću mrtvih.

Nakon potresa, podigli su se valovi visine do 10 metara i japanska je vojska helikopterima morala spašavati stanovnike mnogih priobalnih mjesta koja su sada poplavljena. Spasilačke ekipe teško dopiru do mnogih krajeva na otoku Honshu jer je potres oštetio i mnoge ceste.

Jučerašnji je potres najjači u povijesti modernog Japana a u svjetskim razmjerima po jačini peti u više od stotinu godina.

Vlasti procjenjuju da se u ovom trenutku nestalima vodi nekih 700 ljudi, dok ih je oko tisuću ranjeno.

Japanska je vlada zatražila pomoć od nekoliko zemalja koje će uskoro u Japan uputitit svoje spasilačke ekipe. Prema Uredu Ujedinjenih naroda za koordinaciju humanitarnih operacija, Japan je odobrio dolazak spasilačkih ekipa iz Australije, Novog Zealanda, Južne Koreje i Sjedinjenih Država. Prema svjetskoj organizaciji, najmanje 45 zemalja spremno je psolati pomoć, ukoliko to Tokio zatraži.

Glavni tajnik UN-a an Ki-moon izjavio je da je svijet 'šokiran i rastužen' potresom koji je poharao Japan. Čelnik svjetske organizacije je dodao da će UN učiniti sve što može kako bi pomogao.

Američki predsjednik Barack Obama telefonski je razgovarao s japanskim premijerom Naoto Kanom, također ponudivši – kako je rečeno – 'sve što treba'.

U akciji pružanja pomoći bit će angažiran jedan američki nosač zrakoplova koji se već nalazi u Japanu, kao i jedan koji se prema njemu uputio. U pripremi je još šest većih plovila američke ratne mornarice.

Na tiskovnoj konferenciji u Bijeloj kući, predsjednik Obama je rekao da ga je vrlo pogodila tragedija u Japanu te je izrazio saučešće narodu te zemlje.

XS
SM
MD
LG