Linkovi

U ženskim tamponima prisutni toksični metali


ilustracija
ilustracija

Studija koja dolazi s kalifornijskog Univerziteta Berkeley pokazala je kako ženski higijenski tamponi mogu sadržavati otrovne tvari poput olova, arsena i kadmija. Ovo je prvo istraživanje takve vrste.

Grupa istraživača i istraživačica je procijenili razine 16 metala (arsen, barijum, kalcijum, kadmijum, kobalt, hrom, bakar, željezo, mangan, živa, nikl, olovo, selen, stroncijum, vanadijum i cink) u 30 tampona 14 različitih brendova. Rad je objavljen u publikaciji Environment International.

Koncentracije metala varirale su ovisno o tome gdje su tamponi kupljeni (SAD naspram EU/UK), te od toga da li su sačinjeni od pamuka iz organske proizvodnje ili ne. Koncentracije olova bile su veće u tamponima koji nisu od organski uzgojenog pamuka, ali je arsen bio veći u organskim tamponima.

Tamponi se prave od pamuka i viskoze, materijala sintetisanog iz drvne pulpe te tako ovi materijali mogu imati tragove teških metala i arsena jer ih biljke prikupljaju iz svoje sredine.

Uprkos ovom velikom potencijalu za brigu o javnom zdravlju, provedeno je vrlo malo istraživanja za mjerenje kemikalija u tamponima", rekla je glavna autorica studije, Jenni A. Shearston, postdoktorandica na Školi javnog zdravstva UC Berkeley i Odjelu za nauku o okolišu UC Berkeley.

Koliko znamo, ovo je prvi dokument koji mjeri metale u tamponima. Pronašli smo koncentracije svih metala koje smo testirali, uključujući otrovne metale poput arsena i olova."

Utvrđeno je da metali povećavaju rizik od demencije, neplodnosti, dijabetesa i raka. Mogu oštetiti jetru, bubrege i mozak, kao i kardiovaskularni, živčani i endokrini sistem. Osim toga, metali mogu naštetiti zdravlju majke i razvoju fetusa. Važnost studije leži u činjenici da je neko prvi put ispitao ženske higijenske proizvode na prisustvo ovih tvari.

Ipak treba imati na umu i da toksičnost ovih tvari ovisi o koncentraciji, a otkrivene koncentracije u tamponima su izuzetno male.

Iako su toksični metali sveprisutni i izloženi smo niskim razinama u bilo kojem trenutku, naša studija jasno pokazuje da su metali prisutni i u menstrualnim proizvodima te da žene mogu biti izložene većem riziku od izloženosti korištenjem ovih proizvoda", rekla je saradnica na studiji Kathrin Schilling, docentica na Univerzitetu Columbia Mailman School of Public Health.

Stvarno se nadam da su proizvođači dužni testirati svoje proizvode na metale, posebno na otrovne metale", rekla je Shearston. „Bilo bi uzbudljivo vidjeti javni poziv za ovo ili tražiti bolje označavanje tampona i drugih menstrualnih proizvoda."

Trenutno nije jasno pridonose li metali otkriveni ovom studijom bilo kakvim negativnim efektima na zdravlje. Također, prisustvo metala je testirano u uslovima koji nisu prirodni za ljudski organizam, što je ubrzalo ekstrakciju tvari, ali moguće je da se to tako ne dešava u tijelu. Buduća istraživanja ispitaće koliko tih metala može iscuriti iz tampona i koliko ih tijelo može apsorbirati putem kože i sluzokože.

  • 16x9 Image

    Jelena Kalinić

    Biolog, dopisnik Glasa Amerike za nauku, i dobitnica EurekaAlert (AAAS) Felowship 2020. za naučne novinare. Vodi blog Quantum of Science od 2015.

XS
SM
MD
LG