Linkovi

Trump i Harris, prepirka prije debate: Isključivati mikrofone tokom debate ili ne?


Kombinacija fotografija iz fajlova napravljenih 3. avgusta 2024. prikazuje potpredsjednicu SAD-a Kamalu Harris u Raleighu, Sjeverna Karolina 26. marta 2024. i bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa u Atlanti, Georgia, 27. juna 2024. godine.
Kombinacija fotografija iz fajlova napravljenih 3. avgusta 2024. prikazuje potpredsjednicu SAD-a Kamalu Harris u Raleighu, Sjeverna Karolina 26. marta 2024. i bivšeg predsjednika SAD-a Donalda Trumpa u Atlanti, Georgia, 27. juna 2024. godine.

Dvoje američkih predsjedničkih kandidata — demokratska potpredsjednica Kamala Harris i njen republikanski protivkandidat, bivši predsjednik Donald Trump — nikada se nisu sreli, pa čak ni razgovarali jedno s drugim, svađaju se oko uslova svog prvog susreta licem u lice, 10. septembra.

Kada su dvije kampanje pristale na 90-minutnu, nacionalnu televizijsku debatu na ABC News-u u istočnom gradu Filadelfiji, Trump je krajem juna raspravljao s predsjednikom Joe Bidenom pod istim uvjetima, s isključenim mikrofonima dok je drugi kandidat govorio.

Sada, Harris želi ostaviti mikrofone uključene tokom cijele debate. To je potez koji bi mogao dovesti do živahnije, direktnije razmjene između dva kandidata - ili do tolikog upadanja u rije; da bi milioni gledatelja koji se očekuju da će ih gledati mogli imati problema da čuju suprotstavljena gledišta kandidata.

Brian Fallon, glasnogovornik Harris kampanje, ustvrdio je da "Trumpovi rukovodioci preferiraju prigušeni mikrofon jer ne misle da njihov kandidat može samostalno djelovati predsjednički 90 minuta." Rekao je da je Harris "spremna da se nosi s Trumpovim stalnim lažima i prekidima u realnom vremenu. Trump bi trebao prestati da se krije iza dugmeta za isključivanje zvuka."

Činilo se da je Trump pokazao da mu to nije bitno, rekavši novinarima u ponedjeljak: „Pristali smo na ista pravila. Ne znam, nije mi važno... Dogovor je bio da će tako biti. isto kao i prošli put, u tom slučaju je bio prigušen."

"Istina je da pokušavaju da se izvuku iz toga", rekao je Trump o Harris kampanji.

Sam Trump je u nedjeljnom večernjem postu na svojoj platformi Truth Social sugerirao da se možda neće pojaviti na ABC debati. Trump je izrazio svoje nezadovoljstvo nedjeljnom informativnom emisijom mreže s "takozvanim panelom mrzitelja Trumpa" i retorički upitao: "Zašto bih vodio debatu protiv Kamale Harris na toj mreži?"

Debata Trump-Biden 27. juna odigrala je ključnu ulogu u predsjedničkoj kampanji 2024. 81-godišnji Biden toliko je posrnuo, izgubio je tok misli i nije uspio direktno da izazove Trumpa, da su ga demokratski saveznici u Kongresu pozvali da prekine svoju kampanju za reizbor. On se povukao 21. jula i podržao Harris, a ključni demokratski zvaničnici brzo su prihvatili njenu kandidaturu.

Harris i Trump se nikada nisu sreli lično niti razgovarali telefonom, iako se redovno ismijavaju jedno drugo. Kada je Trump bio predsjednik, Harris je prisustvovala njegovim obraćanjima o stanju u Uniji u Predstavničkom domu, ali je sjedila podalje od podijuma na kojem je Trump govorio.

Mikrofoni su isključeni za oba kandidata glavnih stranaka u većini prethodnih televizijskih predsjedničkih debata.

Ako se Harris snađe i mikrofoni budu uključeni tokom debate, izgledi za civiliziranu razmjenu između dva kandidata će vjerovatno biti smanjeni.

2020. godine, kada su Trump i Biden prvi put raspravljali, mikrofoni su bili uključeni, a dva kandidata su se često prekidala. Politički analitičari su taj susret nazvali katastrofom, jednom od najgorih predsjedničkih debata ikada.

Druga debata 2020. s prigušenim mikrofonima bila je naširoko cijenjena kao sadržajnija od ranije.

XS
SM
MD
LG