Najmanje 45 država već je počelo da popušta restriktivne mjere, a očekuje se da će to biti nastavljeno i narednih dana. Prema novom izvještaju Sekretarijata za rad, još gotovo tri miliona Amerikanaca se prijavilo za pomoć za nezaposlene, čime je broj ljudi koji su izgubili posao od izbijanja pandemije porastao na 36 i po miliona.
Hitno upozorenje predsjednika američkih Federalnih rezervi Džeroma Pauela o stanju američke ekonomije.
"Obim i brzina ekonomskog pada su bez presedana u modernoj istoriji, značajno gore od bilo koje recesije od Drugog svjetskog rata”.
Prema novom izvještaju, još gotovo tri miliona Amerikanaca se prošle nedelje prijavilo za pomoć nezaposlenima, čime je ukupan broj radnika koji su ostali bez posla za samo dva mjeseca porastao na 36,5 miliona.
Nezaposleni, poput Monik Hauard iz Kalifornije, sve su u težem položaju.
"Imala sam samo jedan prihod, a sin ne može da radi zbog invaliditeta. Ne znam kako ću dalje”.
Zbog trenutne situacije je i sve veća potražnja u bankama hrane, kao što je ova u Teksasu, koja dostavlja miliona obroka ljudima u više od 10 saveznih država.
“Naručili smo više hrane, jer očekujemo još veći broj ljudi”, priča volonterka Nensi Duling.
U svijetlu teške ekonomske situacije, američke države nastavljaju da popuštaju restriktivne mjere.
U Viskonsinu su bili prepuni barovi i restorani nakon što je Vrhovni sud te savezne države oborio odluku guvernera da produži restriktivne mjere, ocjenjujući da su restrikcije neustavne i neprimjenjive.
Iako presuda stupa na snagu 20. maja, nekoliko sati poslije njenog donošenja, pojedini barovi i restorani otvoreni su bez ograničenja.
Mjere se ublažuju i u drugim američkim državama. U Kaliforniji se otvaraju plaže u okrugu Los Anđelesa, dok će se škole otvarati pojedinačno.
"Želim da budem jasan da ne očekujemo istvoremeno otvaranje škola u svim okruzima niti naredbu o tome kada će školski okruzi biti otvoreni”, poručio je načelnik državnih škola u Kaliforniji Toni Turmond.
Međutim, u prijestonici Vašingtonu, naredba građanima da ostaju kod kuće produžena je do 8. juna.
“Prebrzo otvaranje može da ima tragične rezultate”, rekla je gradonačelnica Mjuriel Bauzer.
Dok se države otvaraju, glavni ekspert za zarazne bolesti dr Entoni Fauči upozorava na posljedice preranog ukidanja restrikcija. Predsjednik Donald Tramp odbacuje ta upozorenja.
“To za mene nije prihvatljiv odgovor, naročito kada je riječ o školama. Mislim da bi škole trebalo apsolutno otvoriti. Ne računam da je ova zemlja otvorena ako škole nisu otvorene”.
Međutim, Centri za kontrolu i prevenciju bolesti pripremaju se da izdaju hitno upozorenje ljekarima širom zemlje o djeci i koronavirusu. Pedijatar Tom Konors objašanjava:
"Vidimo nagli porast slučajeva koji direktno pogađaju djecu na neočekivan način”.
Od zdravstvenih zvaničnika se traži da obrate pažnju na opasan inflamatorni sindrom koji bi mogao da bude povezan sa Kovidom 19 i da to prijave lokalnim vlastima. Sindrom je registrovan u najmanje 16 država.
Četrnaestogodišnja Lia iz Portlanda, koja ranije nije imala zdravstvenih problema, u bolnici je od subote.
"Bilo je užasno. Stomak me je mnogo bolio”.
Lia je prvo imala temperature, stomačne bolove i zakrvavljene oči - što su sve simptomi misteriozne bolesti. Zatim joj je srce prestalo da radi i pala je u šok. Međutim, dati su joj lijekovi za tešku upalu za koju ljekari sumnjaju da je izazvana prethodnom zarazom Kovidom 19.
"Veoma sam zahvalna. Mogla sam da umrem”, zaključuje Lia.