Za'atari, izbjeglički kamp Sirijaca Jordanu, uz samu granicu sa zemljom iz koje su se morali skloniti, vjerojatno je jedini kamp sa vlastitim Twiter „account“-om. Funkcija je višestruka - ostvarivati i održavati kontakte sa rodbinom i prijateljima, obavještavati o zbivanjima u kampu, biti informiran o dešavanjima u Siriji i motivirati donatore da pomognu nevoljnicima izbjeglim pred strahotama rata u Siriji.
Mohamad al-Rafai prodaje mobilne telefone u kampu u kojem je privremeni, kakav takav, krov nad glavom našlo preko 80 hiljada Sirijaca. Za mnoge od njih mobilni telefon je jedino sredstvo komunikacije i informiranja, bitan skoro koliko hrana i voda. Oni koji imaju bilo koju verziju pametnog mobilnog telefona najčešće koriste Facebook i aplikaciju "WhatsUp" da održe kontakte i budu obaviješteni. Svakodnevno to čini i Mohamad al-Rafai čija je porodica još uvijek u Siriji:
"Oni se sklanjanju od jednog do drugog mjesta. Kada borbe počnu tamo gdje trenutno jesu, prisiljeni su ići na drugo mjesto" – kaže on.
Laptopi su u kampu Za'tari dosta rijetki. Mnogi su, međutim, mogli kupiti pametne telefone. I za većinu njih stranica kampa Za'atari, uspostavljena na Facebook-u, je ključni izvor informacija o onome što se dešava i u samom kampu i tamo odakle su izbjegli, kaže Mohamad Hamza Refai, jedan od izbjeglih sirijaca i dodaje:
"Stranica Za'atari kampa je vrlo bogata i informativna i prati je više od polovine nas koji smo se sklonili ovdje. Ovdje u kampu ima i drugih koji stavljaju vijesti online, ali njihove vijesti nisu ono čemu se može vjerovati."
Humanitarni radnici takođe koriste društvene mreže i medije za prikupljanje donacija, što je uveliko otežano nakon više od četiri godine sukoba i rata u Siriji. Za'atari je prvi izbjeglički kamp koji ima svoj prostor na Twitter-u, ističe Nasredine Touaibia, glasnogovornik misije UNHCR-a u kampu Za'atari:
"U funkciji obavještavanja i alarmiranja to je vrlo efikasan put i način. Prodiremo i dopiremo do velikog broja ljudi. Oni reagiraju, sugeriraju, pitaju, nude pomoć.... Žele znati kako se izbjegluice nose sa stanjem u kojem jesu."
Od početka sukoba u Siriji skoro polovina stanovništva te zemlje je morala napustiti predratna mjesta življenja. Više stotina hiljada je poginulo. zapravo surovo ubijeno. Za preživjele, raseljene unutar Sirije, ili sklonjene u izbjegličkim kampovima, aplikacije dostupne pametnim telefonima, jedna su od rijetkih radosti u stradanjima kojima se ne nazire kraj.