Rusija je, zajedno s Iranom, pružila ključnu vojnu podršku Assadu u 10-godišnjem sukobu u Siriji, koji je započeo suzbijanjem antivladinih demonstranata u martu 2011. Više od 400.000 ljudi je od tada ubijeno, a milioni raseljeni.
Rusija se pridružila sukobu u septembru 2015. godine, preokrenuvši odnos snaga u korist Assada, čije snage sada kontrolišu veći dio zemlje. Međutim, značajni dijelovi Sirije ostaju izvan Asadove kontrole, s turskim snagama raspoređenim na velikom dijelu sjevera i sjeverozapada-posljednjeg velikog bastiona anti-Assadovih boraca-i snagama koje podržavaju SAD na istoku i sjeveroistoku pod kontrolom Kurda.
Stotine ruskih vojnika raspoređeno je širom Sirije, gdje Moskva ima vojnu zračnu bazu u obalnom gradu Latakiji. Rusija takođe ima veliki pomorski kontingent sa sjedištem u sirijskoj luci Tartus, koji podržava ruske vazdušne i kopnene operacije u zemlji.
Putin i Assad sastali su se 13. septembra, što je njihov prvi sastanak nakon razgovora u glavnom gradu Sirije u januaru 2020. Sirijska državna televizija je rekla da su se dvojici lidera pridružili i sirijski ministar vanjskih poslova i ministar odbrane Rusije.
"Teroristi su pretrpjeli ozbiljnu, značajnu štetu, a sirijska vlada, na čelu s vama, kontrolira 90 posto teritorije", rekao je ruski predsjednik, prema Kremlju.
Assad je pozdravio ono što je nazvao uspjehom ruske i sirijske vojske u "oslobađanju okupiranih teritorija" Sirije.
Rusija, Sirija i Iran često naoružane protivnike sirijske vlade nazivaju "teroristima".
Proteklih sedmica, sirijski opozicioni aktivisti rekli su da ruski ratni avioni izvode napade u sjeverozapadnoj provinciji Idlib-posljednjem velikom uporištu pobunjenika u ratom razorenoj zemlji.
Prošle sedmice, područja koja su držali pobunjenici u južnom gradu Daraa došla su pod kontrolu vlade nakon opsade snaga lojalnih Assadu.