Kompanija je saopštila da je 75% učesnika studije koji su primali terapiju – dvije vrste antitijela koja je otkrio Medicinski centar Univerziteta Vanderbilt – bolovalo od hroničnih stanja, uključujući i slabiji imunološki odgovor na vakcine.
Dok se vakcine oslanjanju na imunološki sistem da razvije arsenal usmjerenih antitela i ćelija za borbu protiv infekcije, Astra Zenecina terapija AZD7442 sastoji se od antitijela proizvedenih u laboratoriji, koja su napravljena tako da mjesecima ostanu u tijelu kako bi ugušila koronavirus u slučaju infekcije.
Slične terapije lijekom iz klase monoklonskih antitijela koja oponašaju prirodne proteine ljudskog imunološkog sistema razvijaju kompanije Regeneron, Eli Lili I GlaksoSmitKlajn sa partnerom, kompanijom Vir. Ali, Astra Zeneca je prva koja je objavila pozitivne podatke o sprječavanju COVID19 na osnovu testiranja terapije antitijelima.
Direktor Astra Zenece Mene Pangalos izjavio je da su rezultati probne terapije sakupljeni tri mjeseca nakon što su učesnicima ubrzigana antitijela i da će naučnici pratiti stanje još 15 mjeseci, u nadi da će kompanija moći da ovu terapiju proglasi dobrom zaštitom od COVID19 preko cijele godine.