Linkovi

U 28 godina od srebreničkog genocida smiraj našla 6.751 žrtva

28 godina od genocida u Srebrenici

Genocid u Srebrenici je ratni zločin izvršen u julu 1995. godine, u kojem su Vojska i policija Republike Srpske te specijalna srbijanska vojna postrojba Škorpioni ubili 8372 bošnjačkih muškaraca i dječaka s područja enklave Srebrenica.

Srebreničku enklavu je 1993. godine Vijeće sigurnosti UN-a proglasilo zaštićenom zonom, a zauzele su je srpske snage 11. jula 1995. godine

Za genocid i zločine u Srebrenici osuđeno je više od 50 osoba, na više od 700 godina zatvora.

Beograd: "Žene u crnom" obilježile godišnjicu genocida

Povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici, nevladina organizacija “Žene u crnom” organizovala je stajanje u crnini i ćutanje na Trgu Republike u Beogradu, glavnom gradu Srbije.

Tom prilikom izvedena je scenska akcija “Nikada nećemo zaboraviti genocid u Srebrenici”.

Kako su navele “Žene u crnom”, genocid u Srebrenici je najveći ratni zločin nakon Drugog svjetskog rata u Europi.

“Režim Slobodana Miloševića saučesnik je genocida pružanjem ogromne političke, vojne i logističko-finansijske pomoći Vojsci Republike Srpske”, navodi se u njihovom saopćenju.

Podsjetili su da je država Srbija prva i do sada jedina država na svijetu koja je presudom Međunarodnog suda pravde (2007) proglašena odgovornom za kršenje Konvencije sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida.

Godišnica srebreničkog genocida obilježena na ulici u Beogradu
Godišnica srebreničkog genocida obilježena na ulici u Beogradu

Milatović: Osuditi pokušaje relativizacije genocida

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović izavio je da je Srebrenica, kao jedna od najvećih zločina u Evropi nakon Drugog svjetskog rata, opomena generacijama koje dolaze da se "takva strahota ne smije ponoviti".

Milatović je uputio video poruku u povodu obilježavanja 28. godišnjice genocida u Srebrenici, ističući da su "ljudi u Srebrenici ubijeni samo zbog drugačijeg imena, nacije i vjere".

"Beskompromisno suočavanje s prošlošću i jasno adresiranje odgovornosti od ključnog su značaja za izgradnju odnosa u bivšoj Jugoslaviji", poručio je Milatović, ističući da je nužno osuditi svaki pokušaj relativizacije genocida.

Gatti Santana: "Trend negiranja genocida i veličanja ratnih zločinaca'

Predsjednica Međunarodnog rezidualnog mehanizma za krivične sudove Graciela Gatti Santana kazala je da je na području Srebrenice postojao "najstrašniji plan" da se stvore uslovi totalne nesigurnsot i nepodnošljivosti opstanka stanovnika Srebrenice i Žepe.

"Ovaj plan nije uspio jer hiljade majki, djece i članova porodica koje su izdržale zvjerstva znaju da će njihovo dostojanstvo preživjeti", poručila je na komemoraciji u Potočarima.

Naglasila je da je zločine u Srebrenici Haški tribunal nedosmisleno okarakterizirao kao genocid i najmračnije trenutke u modernoj povijesti.

Upozorila je na rastući trend u bivšoj Jugoslaviji negiranja genocida, veličanja ratnih zočinaca i ratnog revizionizma.

"Tako smo i čuli besramne izjave osuđenih koji priznaju da bi sve ponovili", naglasla je Santana, poručujući da je krajnje vrijeme da se stvore uvjeti za pomirenje na protoru bivše Jugoslavije.

Erdoğan: Crni trag u istoriji čovječanstva

"Povodom 28. godišnjice genocida u Srebrenici, koji je ostavio crni trag u istoriji čovječanstva, izražavam iskreno saučešće ožalošćenim porodicama naših šehida i svoj mojoj braći bosanskoj.

Da ne bismo ponovo doživjeli slična zvjerstva, Srebrenicu nikada nećemo zaboraviti," napisao je predsjednik Turske Recep Tayip Erdoğan.

Učitajte još

XS
SM
MD
LG