Istorijsko pozorište Lincoln na U ulici u Washingtonu je bilo mjesto održavanja dodjele nagrade Here I Stand, što je događaj kojim se odaje priznanje umjetnicima aktivistima koji pomažu zajednici. Ovogodišnja nagrada je dodjeljena režiseru, producentu i glumcu Spike Lee-ju. Večer je također uključivala i izvedbe talentiranih mladih umjetnika. Da napomenemo da ugovor Spike Lee-a nije dozvoljavao snimanje video kamerom niti intervju za medije.
Istorijska ulica U u srcu Washingtona. Danas je to popularan dio grada sa puno restorana, prodavnica, jazz klubova. Nekada je to bio centar afričko-američke umjetnosti, poznat kao Crni Broadway. Pozorište Lincoln, izgrađeno 1922, je bilo centar kulturne renesanse koja je prethodila njujorškom Harlemu. Muzički velikani, rođeni u Washingtonu, Duke Ellington i Pearl Bailey, kao i ostali velikani jazza tada slavni u cijeloj zemlji Ella Fitzgerald, Billie Holliday, Nat King Cole, Cab Calloway, Louis Armstrong, su svi nastupali u pozorištu Lincoln.
Samo nekoliko blokova od pozorišta se nalazi Institut Hung Tao Choy Mei, ne-profitna organizacija za liderstvo i razvoj fokusirana prvenstveno na mlade u Washingtonu. Putem obuke borilačkih vještina, ona učenike uči povjerenju, samo-pouzdanju, odgovornosti, i vještinama koje su im potrebne kako bi postali uspješne osobe i lideri. Institut nudi besplatne vannastavne programe i ljetne časove za djecu afro-američkog, latinoameričkog ili azijskog porijekla.
Među onima koji podržavaju ovaj institut je i pisac, režiser, glumac i producent Spike Lee. Njemu je dodjeljena nagrada Here I Stand, koja se daje umjeticima koji se ističu u svom radu i koji pomažu svojim zajednicama. Među proteklim dobitnicima ove nagrade su Harry Belafonte, Dick Gregory, doktor John Hope Franklin, Judith Jamison i Rita Moreno.
Program je uključivao intervju sa Spike Lee-jem na sceni, kojeg je vodio George Curry, kolumnista i bivši glavni urednik magazina Emerge. Prva ljubav Spike Lee-ja, koji je praunuk ropkinje, i sin jazz muzičara Billa Lee-ja, je bio sport. On je i dan danas strastveni ljubitelj košarkaškog kluba New York Knicks. Međutim razvio je ljubav za film i studirao na univerzitetu New York. Njegovi filmovi se bave pitanjima rase, spolnog identiteta i klasnih razlika, i to često na veoma prvokativan način.
Predstava je uključivala je i izvedbu grupa Urban artistry, Lucky lions and thunder drummers, međunarodne senzacije borilačkih vještina Olivie Zhang i usnog harmonikaša Frederica Yonneta. Misija grupe Urban artistry je očuvati urbani oblik plesa, muzike i kulture.
Tradicionalni i šaroliki plesovi zmaja imaju važnu ulogu u kineskoj kulturi. Kineski bubnjevi i gongovi su pratnja izvođačima. Taj ples je važan dio tradicionalne azijske kulture. Od drevnih vremena pa do danas, plesovi lavova i zmajeva se izvode u gotovo svakoj prilici.
Istinski istočnjački duh je predstavila Olivia Yuanjie Zhang kroz svoj ples nazvan Mač zmajeve princeze. Ona je ove godine proglašena za najbolju mladu umjetnicu i nalazi se među 5% najuspješnijih mladih umjetnika u zemlji. Njena izvedba je elegantna i moćna. Ona predstavlja ljepotu kineske kulture i vještine kroz umjetnost plesa sa mačem, koji predstavlja klasičnu kinesku tradicionalnu kulturu.