Oko 13.000 bagera, dizalica, kamiona i drugih vozila poslato je u zonu potresa saopštila je turska Uprava za katastofe i vanredne situacije (AFAD).
Broj mrtvih u zemljotresima u Turskoj porastao je na 41.020, saopšteno je iz AFAD-a. Brojni ljudi još uvijek nisu pronađeni i strahuje se da će broj mrtvih rasti. Prema procjenama srušeno je oko 385.000 zgrada.
Među preživjelima potresa 6. februara u Turskoj i Siriji je oko 356.000 trudnica kojima je hitno potreban pristup uslugama reproduktivnog zdravlja, objavila je tokom vikenda Agencija Ujedinjenih nacija za seksualno i reproduktivno zdravlje (UNFPA).
Od toga 226.000 nji se nalazi u Turskoj i 130.000 u Siriji, od kojih će oko 38.800 roditi u narednih mjesec dana. Mnoge od njih nalaze se u kampovima ili se nalaze u prostorima u kojima su izloženi niskim temperaturama i otežan im je pristup hrani i čistoj vodi, navodi se.
Doktori bez granica (MSF) su saopštili da je konvoj sa 14 njihovih kamiona ušao u sjeverozapadnu Siriju kako bi pomogao u operacijama spašavanja od zemljotresa jer raste zabrinutost zbog nedostatka pristupa ovom području opustošenom ratom.
Najveći broj žrtava zemljotresa u Siriji nalazi se na sjeverozapadu. Područje je pod kontrolom pobunjenika koji su u ratu sa snagama lojalnim predsjedniku Basharu al-Assadu, što je zakomplikovalo napore da se ljudima pruži pomoć.
Američki državni sekretar Antony Blinken u nedjelju je najavio dalju pomoć Turskoj i rekao da će Sjedinjene Države pružiti dugoročnu pomoć zemlji u obnovi pod zemljotresa.
Blinken je u nedjelju stigao u tursku zračnu bazu Incirlik u službenu posjetu i razgovore o tome kako Washington može dalje pomoći.