Pad stope nataliteta u mnogim zemljama dovodi do zabrinutosti ljudi da, kada odu u penziju, njihove vlade neće imati dovoljno novca da im obezbjede penzione fondove. Ekonomska recesija je taj problem učinila još ozbiljnijim.
Studija Svjetske banke je pokazala da žene širom svijeta imaju sve manje djece. Ben Veghte je istraživač pri privatnoj Nacionalnoj akademiji socijalnog osiguranja. On kaže da manji broj djece, zajedno sa ekonomskom recesijom, prijete penzijama starijih.
Postoji zabrinutost među mnogima da penzioneri nemaju dovoljno prihoda za život sada ili u godinama koje dolaze, kaže on.
U Sjedinjenim Državama, vlada pruža penzione fondove iz dijela poreskih fondova. Ali sa takozvanom baby boom generacijom koja je rođena nakon drugog svjetskog rata i koja se sada približava penziji, uskoro će biti veći broj Amerikanaca koji primaju penziju nego radnika koji će u taj sistem uplaćivati. Michael Astrue iz odjela za socijalnu zaštitu predviđa probleme do 2037 godine.
Ukoliko kongres ne poduzme nikakvu akciju, bićemo u mogućnosti platiti oko 78% trenutnih penzionih isplata, kaže Michael Astrue.
Kao i Sjedinjene Države, i Kina se također suočava sa problemima u budućim penzionim fondovima.
Zbog politike rađanja samo jednog djeteta, njihov odnos penzionera i radnika je katastrofalan. To je ogroman problem sa kojim se suočavaju.
Globalna ekonomska recesija samo doprinosi problemu.
U najvećem dijelu Evrope, na primjer Grčkoj, penzije se financiraju iz poreza, što znači da penzioni sistem može imati deficit. U njemu se javlja deficit svake godine jer oni nemaju svoj stalni izvor prihoda. I tako, kada imate recesiju, ne samo da imate druge zahtjeve u pogledu budžeta, nego imate i zahtjeve penzionog sistema, kaže Ben Veghte.
Početkom godine, na hiljade Grka je prosvjedovalo protiv smanjenja penzija, dok se zemlja suočavala sa mogućim bankrotstvom.
Ne možemo živjeti sa 500 ili 600 eura, a oni sada dođu i od toga još oduzmu. Kako možemo sami sebi pomoći? Naša djeca su nezaposlena. Ja to ne shvatam, kaže jedna stanovnica Grčke.
Uz smanjenje penzija, neke evropske vlade i Sjedinjene Države razmatraju reforme kao što je povećanje starosne granice za penziju i povećanje poreza. Ben Veghte kaže da je imigracija jedno od rješenja.
Ako možete povećati broj radnika koji bi poboljšali odnos penzionera i radnika, onda bi to sistem učinilo održivijim.
Zakonodavci širom svijeta će morati donijeti teške i često nepopularne odluke, kako bi trenutne i buduće generacije mogle dobijati penziju.