Ona je učestvovala je u ceremoniji dobrodošlice prije nego što je krenula na sastanke sa predsjednicom Halimah Jakob i premijerom Li Hsien Lungom.
Harris će se u ponedjeljak zaustaviti i u pomorskoj bazi Čangi, gdje će razgovarati sa američkim mornarima na brodu USS Talsa, koji boravi tu u posjeti.
Kasno u utorak, Harirs stiže u Vijetnam, u prvu posjetu nekog potpredsjednika SAD Hanoju, dok Washington nastoji da pojača međunarodnu podršku kako bi se suprotstavio rastućem globalnom uticaju Kine.
Ona će razgovarati sa singapurskim i vijetnamskim zvaničnicima o bezbjednosti, klimatskim promjenama, pandemiji i "zajedničkim naporima da se promoviše međunarodni poredak zasnovan na pravilima", rekla je portparolka Simon Sanders.
Njena posjeta događa se nakon posjete ministra odbrane Lojda Ostina krajem jula u iste dvije zemlje, kao i virtuelnih sastanaka Filipina i državnog sekretara Antony Blinkena 4. avgusta sa kolegama iz 10-članog Udruženja država jugoistočne Azije na godišnjem samitu.
Čini se da je putovanje nastavak napora administracije predsjednika Joe Bidena da se suprotstavi uticaju Kine u ključnom, ali opreznom regionu od 660 miliona ljudi, kažu stručnjaci.
Zemlje jugoistočne Azije dugo su vrednovale ulogu SAD u očuvanju njihove bezbjednosti, prema analizi istraživačke organizacije Instituta za istraživanje spoljne politike objavljenoj u junu.
Washington povremeno šalje ratne brodove, prodaje oružje i pomaže u obučavanju trupa.
Međutim, desetočlani blok jugoistočne Azije protivi se otvorenom stavljanju na stranu bilo koje spoljne sile, navodi se u analizi.
Ralf Dženings učestvovao je u pisanju ovog izvještaja.