Kraj jedne ere u osvajanju svemira bliži se kraju.
Američki svemirski shuttle Atlantis 8. jula, slijedećeg petka, uz pomoć rakete nosača uzletjeće put Međunarodne svemirske stanice po posljednji put u okviru 30 godina dugog programa NASA-e, američke agencije za istraživanje svemira.
Svemirski konji, kako su u žargonu nazivani brodovi kojima je u orbitu iznesena ogromna količina tereta potrebna za gradnju i kompletiranje svemirske stanice, odlaze u zasluženu penziju i povijest, a NASA se usmjerava na razvoj letjelice koja će ljudsku posadu nositi daleko dalje u svemir.
Četvoro astronauta biće posada tog povijesnog leta - Rex Walheim, zapovjednik misije Chris Ferguson, pilot shuttle-a Doug Hurley i Sandra Magnus.
Sandra Magnus se sjeća prvog polijetanja svemirskog shuttle-a daleke 1981. godine:
„Bila sam u srednjoj školi... i to je bilo vrlo spektakularno, iako sam gledala samo televizijski prenos.... Svemirski brod koji je izgledao kao avion, a lansiran kao raketa.... U odnosu na ranije... sve je bilio drugačije.“
Svi članovi posade već su letjeli u svemir. Ovog puta je razlika je velika - to je posljednji let shuttle-a.
Zapovjednik leta astronaut Chris Ferguson, u kratkom predahu između treninga, kaže:
„Počastvovani smo izborom... Mnogo je astronauta koji su zaslužili tu čast. Nama se to desilo i zbog toga smo sretni. Mislim, mada nismo razgovarali o tome, da svako od nas osjeća neki dodatni teret jer želimo da sve protekne u najboljem redu. Kao posada, spremni smo.“
Astronauti su prošli kroz sve potrebne treninge - preživljavanje u vodi, procedure u slučaju izbijanja požara, pripremanje laboratorija, upoznavanje sa alatom koji će koristiti, iskrcavanje u slučaju nužde.....
„Uzletjećemo, dobro obaviti naše zadatke... I kada sve bude gotovo, osjetićemo ogromno olakšenje. Posljednji let će psihološki biti teži nego prethodni“ - kaže zapovjednik leta Chris Ferguson.
Iako NASA definitivno prizemljuje, šalje u penziju, flotu svemirskih brodova Sjedinjene Države će u finasiranju daljeg opremanja Međunarodne svemirske stanice učestvovati do 2020. godine.
Njene gradnje i kompletiranja ne bi bilo da nije bilo programa letova svemirskih brodova uvjerena je Sandra Magnus:
„Sada je u svemiru ogroman objekat stvoren ljudskom rukom. Sve to što je gore, izneseno je svemirskim brodovima.“
I upravo tako. Međunarodna svemirska stanica na kojoj ljudi žive i rade više od deset godina je očit i vidljiv dokaz svrsishodnosti 30 godina dugog programa letova svemirskih brodova.