Guterres je rekao da poslhednji signali iz Izarela i Hezbolaha, koga podržava Iran, pokazuju želju da se ne dozvoli da se to dogodi, ali "nekada je iskra dovoljna da rasplamsa tu vrstu koflikta".
Hezbolah je prošle nedjelje saopštio da bi mogao da radi protiv izraelskih naftnih postrojenja ukoliko to bude neophodno u libansko-izraelskom graničnom energetskom sporu.
Diplomate SAD posredovale su između dvije zemlje nakon porasta tenzija koje takođe obuhvataju i spor zbog zida na granici i rastućeg arsenala Hezbolaha.
"Duboko sam zabrinut zbog teško predvidive eskalacije u cijelom regionu", rekao je Guterres novinarima u svom rodnom Lisabonu, što se takođe odnosilo i na izraelsku zabrinutost zbog različitih militantnih grupa u Siriji koje se približavaju granici te zemlje. "Najgora noćna mora bila bi direktna konfrontacija između Izraela i Hezbolaha... Nivo razaranja u Libanu bio bi apsolutno uništavajući, tako da su glavne tačke zabrinutosti u vezi sa ovom situacijom."
Moćni šiitski pokret dio je koalicione vlade u Libanu. Izrael vidi Hezbolah kao najveću bezbjedonosnu prijetnju na svojim granicama.
Hezbolah je formiran 1980-im godinama kao pokret otpora protiv izraelske okupacije južnog Libana. Izrael i Hezbolah ostali su ljuti neprijatelji, ali nije bilo velikog sukoba od jednomjesečnog rata 2006. godine.
Facebook Forum