Linkovi

Satelitski snimci štete od izraelskih napada, na dvije iranske vojne baze


Satelitska fotografija iz Planet Labs PBC prikazuje oštećene zgrade u iranskoj vojnoj bazi Parčin kod Teherana, 27. oktobra 2024. (Planet Labs PBC preko AP-a)
Satelitska fotografija iz Planet Labs PBC prikazuje oštećene zgrade u iranskoj vojnoj bazi Parčin kod Teherana, 27. oktobra 2024. (Planet Labs PBC preko AP-a)

Izraelski napad na Iran oštetio je objekte u dvije tajne vojne baze jugoistočno od iranske prijestolnice, pokazuju satelitske fotografije koje je u nedjelju analizirao Associated Press.

U prošlosti su stručnjaci povezivali jednu lokaciju s nekadašnjim Teheranskim programom nuklearnog oružja, a drugu s njegovim programom balističkih projektila. Neke od oštećenih zgrada nalaze se u iranskoj vojnoj bazi Parčin, gdje je Međunarodna agencija za atomsku energiju sumnjala da je Iran u prošlosti sproveo testove koji bi mogli pokrenuti nuklearno oružje.

Iran je dugo insistirao da je njegov nuklearni program miran, iako IAEA, zapadne obavještajne agencije i drugi kažu da je Teheran imao aktivan program naoružanja do 2003. godine.

Ostala oštećenja mogu se vidjeti u obližnjoj vojnoj bazi Khojir, za koju analitičari vjeruju da krije sistem podzemnih tunela i lokacije za proizvodnju projektila.

Iranska vojska nije priznala štetu ni u Khojiru ni Parčinu od izraelskog napada u subotu rano ujutru, iako je rekla da su u napadu poginula četiri iranska vojnika koja su radila u sistemima protivvazdušne odbrane zemlje.

Satelitska fotografija iz Planet Labs PBC prikazuje zgrade u iranskoj vojnoj bazi Khojir izvan Teherana, 8. oktobra 2024. (Planet Labs PBC preko AP-a)
Satelitska fotografija iz Planet Labs PBC prikazuje zgrade u iranskoj vojnoj bazi Khojir izvan Teherana, 8. oktobra 2024. (Planet Labs PBC preko AP-a)

Iranska misija pri Ujedinjenim nacijama nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar, kao ni izraelska vojska.

Međutim, iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Khamenei u nedjelju je rekao publici da izraelski napad "ne treba ni preuveličavati ni umanjivati", ali nije pozvao na hitan uzvratni udar. Izraelski premijer Benjamin Netanyahu odvojeno je rekao u nedjelju da su izraelski udari "teško naškodili" Iranu i da je baraž "postigao sve svoje ciljeve".

Ostaje nejasno koliko je ukupno lokacija bilo gađano u izraelskom napadu. Iranska vojska do sada nije objavila slike štete.

Iranski zvaničnici identifikovali su pogođena područja u provincijama Ilam, Khuzestan i Teheran. Spaljena polja su se u subotu mogla vidjeti na satelitskim snimcima Planet Labs PBC-a oko iranske lokacije za proizvodnju prirodnog plina Tange Bijar u provinciji Ilam, iako nije odmah jasno da li je to povezano s napadom. Pokrajina Ilam nalazi se na granici s Irakom u zapadnom Iranu.

Najizrazitija oštećenja mogu se vidjeti na slikama Planet Labs-a Parchina, oko 40 kilometara jugoistočno od centra Teherana u blizini brane Mamalu. Tamo se čini da je jedna struktura uništena, dok su druge izgledale oštećene u napadu.

U Khojiru, oko 20 kilometara udaljenom od centra Teherana, na satelitskim snimcima mogu se vidjeti oštećenja na najmanje dvije strukture.

Analitičari, uključujući Deckera Eveletha iz istraživačkog centra CNA sa sjedištem u Virginiji, Joea Truzmana iz Washingtonske Fondacije za odbranu demokratije i bivšeg inspektora za oružje Ujedinjenih naroda Davida Albrighta, kao i drugi stručnjaci otvorenog koda, prvi su identificirali štetu na bazama. Lokacije dviju baza odgovaraju video snimcima do kojih je došao AP na kojima se vidi kako iranski sistemi protivvazdušne odbrane pucaju u subotu rano ujutru.

U Parčinu, Albrightov institut za nauku i međunarodnu bezbjednost identifikovao je uništenu zgradu pored planine kao "Taleghan 2". Navodi se da je arhiva iranskih nuklearnih podataka koju je ranije zaplijenio Izrael identificirala zgradu kao "manju, izduženu visokoeksplozivnu komoru i rendgenski sistem za ispitivanje malih eksplozivnih testova".

"Takvi testovi su možda uključivali jake eksplozive koji sabijaju jezgro prirodnog uranijuma, simulirajući pokretanje nuklearnog eksploziva", navodi se u izvještaju instituta iz 2018.

U poruci objavljenoj na društvenoj platformi X rano u nedjelju, institut je dodao: "Nije sigurno da li je Iran koristio uran u 'Taleghanu 2', ali je moguće da je proučavao kompresiju hemisfera prirodnog uranijuma, što bi objasnilo njihovu prenagljenost i tajni napori na renoviranju nakon zahtjeva IAEA za pristup Parchinu 2011."

Nejasno je koja bi oprema bila, ako je ikakva, bila unutar zgrade "Taleghan 2" u subotu rano ujutru. Tokom napada nije bilo izraelskih udara na iransku naftnu industriju, niti na njena nuklearna postrojenja za obogaćivanje ili nuklearnu elektranu u Bushehru.

Rafael Mariano Grossi, koji vodi IAEA, potvrdio je to na X, rekavši da "iranska nuklearna postrojenja nisu pogođena".

"Inspektori su bezbjedni i nastavljaju sa svojim vitalnim radom", dodao je on. "Pozivam na razboritost i suzdržanost od radnji koje bi mogle ugroziti sigurnost i sigurnost nuklearnih i drugih radioaktivnih materijala."

Ostale zgrade uništene u Khojiru i Parčinu vjerovatno su uključivale skladište i druge zgrade u kojima je Iran koristio industrijske miksere za stvaranje čvrstog goriva potrebnog za njegov opsežni arsenal balističkih projektila, rekao je Eveleth.

U saopćenju objavljenom neposredno nakon napada u subotu, izraelska vojska je rekla da je ciljala "proizvodne objekte koji se koriste za proizvodnju projektila koje je Iran ispalio na državu Izrael tokom prošle godine".

Uništavanje takvih lokacija moglo bi uvelike poremetiti sposobnost Irana da proizvodi nove balističke rakete kako bi popunio svoj arsenal nakon dva napada na Izrael. Iranska paravojna Revolucionarna garda, koja nadgleda program balističkih projektila u zemlji, šuti od subotnjeg napada.

Ukupni iranski arsenal balističkih projektila, koji uključuje rakete kraćeg dometa koje ne mogu doći do Izraela, procijenio je general Kenneth McKenzie, nekadašnji komandant Centralne komande američke vojske, u svjedočenju američkom Senatu 2022. godine. Od tada, Iran je ispalio stotine projektila u nizu napada.

Na društvenim mrežama nije objavljen nijedan video ili fotografija dijelova raketa ili oštećenja u civilnim četvrtima nakon nedavnog napada – što sugerira da su izraelski udari bili daleko tačniji od iranskih baraža balističkih projektila na Izrael u aprilu i oktobru. Izrael se tokom napada oslanjao na rakete ispaljene iz aviona.

Međutim, čini se da je jedna fabrika pogođena u industrijskom gradu Shamsabad, južno od Teherana u blizini Međunarodnog aerodroma Imam Homeini, glavne kapije zemlje u svijet. Video snimci oštećene zgrade na mreži su odgovarali adresi firme poznate kao TIECO, koja se reklamirada pravi napredne mašine koje se koriste u iranskoj industriji nafte i gasa.

Zvaničnici TIECO-a zatražili su od AP-a da kompaniji napiše pismo prije nego što odgovori na pitanja. Firma nije odmah odgovorila na pismo koje joj je poslato.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG