Linkovi

SAD uvele sankcije Iranu zbog isporuke balističkih projektila Rusiji


Američki državni sekretar Antony Blinken govori tokom zajedničke konferencije za novinare s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem u Londonu, 10. septembra 2024. Blinken je najavio nove američke sankcije Iranu zbog njegove isporuke raketa Rusiji.
Američki državni sekretar Antony Blinken govori tokom zajedničke konferencije za novinare s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem u Londonu, 10. septembra 2024. Blinken je najavio nove američke sankcije Iranu zbog njegove isporuke raketa Rusiji.

Vašington uvodi nove sankcije Iranu zbog isporuke raketa Rusiji za upotrebu u ilegalnoj invaziji Moskve na Ukrajinu, objavio je u utorak američki državni sekretar Antony Blinken.

Američki State Department saopćio je da sankcije imaju za cilj dalje ograničavanje "destabilizirajućih aktivnosti Irana" i usmjerene na pojedince i kompanije sa sjedištem u Iranu i Rusiji, uključujući vodeću iransku aviokompaniju Iran Air, za koju su SAD rekli da je bila uključena u transfer oružja.

Sekretar za štampu Pentagona general-major Pat Ryder potvrdio je da je Iran prebacio pošiljke balističkih projektila blizine Fath-360 u Rusiju i da bi one mogle biti upotrijebljene protiv Ukrajine "u roku od nekoliko sedmica". Prije transfera, rusko vojno osoblje je u Iranu obučeno za korištenje ovog sistema, rekao je on.

Ryder je iransko prebacivanje raketa kratkog dometa, koje mogu pogoditi ciljeve udaljene do 120 kilometara, nazvao "razvojnim" koji produbljuje ruski vojni arsenal.

Mora se pretpostaviti da ako Iran isporučuje Rusiji ove vrste projektila, da je vrlo vjerovatno da to ne bi bio jednokratni dogovor [i] da bi to bio izvor sposobnosti koje bi Rusija nastojala iskoristiti u budućnosti “, dodao je.

Govoreći u Londonu, Blinken je rekao da rastuća saradnja između Rusije i Irana "ugrožava evropsku bezbjednost i pokazuje kako iranski destabilizujući uticaj seže daleko izvan Bliskog istoka".

"Sa svoje strane, Rusija dijeli tehnologiju koju Iran traži", rekao je Blinken novinarima. "Ovo je dvosmjerna ulica, uključujući nuklearna pitanja, kao i neke informacije o svemiru."

Blinken je dodao da se ruski predsjednik Vladimir Putin sada sve više oslanja na pomoć Irana i Sjeverne Koreje kako bi nabavio oružje, što je jasno kršenje više rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a, a također je dobivao pomoć od Kine.

Jedan od razloga zašto je Putin u stanju da nastavi ovu agresiju je pružanje podrške Narodne Republike Kine, najvećeg dobavljača mašina za alate, najvećeg dobavljača mikroelektronike, a svi oni pomažu Rusiji da održi svoju osnovnu odbrambenu industriju."

Bez konkretnog identifikovanja balističkih projektila, Moskva je u ponedeljak potvrdila da Rusija i Iran sarađuju u "najosetljivijim" oblastima.

"Iran je naš važan partner", rekao je portparol Kremlja Dmitrij Peskov novinarima u telefonskom razgovoru. „Razvijamo saradnju i dijalog u svim mogućim oblastima, uključujući i one najosetljivije."

Američki državni sekretar Antony Blinken, lijevo, govori na zajedničkoj konferenciji za novinare s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem u sobi u Locarnu u Uredu za vanjske poslove, Commonwealth i razvoj u Londonu, 10. septembra 2024.
Američki državni sekretar Antony Blinken, lijevo, govori na zajedničkoj konferenciji za novinare s britanskim ministrom vanjskih poslova Davidom Lammyjem u sobi u Locarnu u Uredu za vanjske poslove, Commonwealth i razvoj u Londonu, 10. septembra 2024.

Kada Blinken i britanski ministar vanjskih poslova David Lammy posjete Kijev, ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski će vjerovatno tražiti od zapadnih saveznika da dozvole Kijevu da koristi svoje rakete dugog dometa na ciljevima unutar Rusije, rekao je analitičar Garret Martin, kodirektor Transatlantika Centar za politiku na Američkom univerzitetu u Washingtonu.

"Generalno gledano, Ujedinjeno Kraljevstvo je često više na čelu, možda više u avangardi, više podržavajući Ukrajinu", rekao je on za Glas Amerike. "Dakle, ovdje je pitanje - pogotovo ako razmišljate o debatama o dalekometnim udarima - da li su oni sada u stanju da zauzmu neku vrstu slične pozicije?"

Govoreći za Sky News u utorak uoči posjete Kijevu, Blinken je rekao da američki predsjednik Joe Biden "ne isključuje" da Ukrajini dopusti da koristi rakete koje je isporučio SAD za napad na ciljeve unutar Rusije.

Ukrajina je imala "ono što joj je bilo potrebno, kada joj je bilo potrebno, da bude efikasna u odbijanju ruske agresije", rekao je Blinken.

Britanski premijer Keir Starmer bi u petak trebao posjetiti Bidena u Washingtonu, a na vrhu dnevnog reda su Ukrajina i Bliski istok.

"Posebno za Ukrajinu i za Bliski istok, sljedećih nekoliko sedmica i mjeseci su kritično važni", rekao je Starmer za BBC u nedjelju. „I zato mi je važno da razgovaram sa predsednikom Bajdenom o našem zajedničkom odgovoru, odgovoru naših saveznika na hitna, neposredna pitanja, ali i na strateška dugoročna pitanja".

Prošle sedmice, Britanija je najavila obustavu neke prodaje oružja Izraelu zbog zabrinutosti da njegovi napadi na mete Hamasa u Gazi krše humanitarni zakon, što Izrael poriče. SAD nastavljaju isporučivati oružje i kažu da ne vjeruju da Izrael krši međunarodno pravo.

Dopisnica iz Pentagona Carla Babb doprinijela je ovom izvještaju.

XS
SM
MD
LG