Linkovi

Američki koledži revidiraju pravila o slobodi govora u nadi da će obuzdati antiratne demonstracije


Studentski demonstranti se okupljaju unutar svog kampa na kampusu Univerziteta Kolumbija, 29. aprila 2024. u Njujorku.
Studentski demonstranti se okupljaju unutar svog kampa na kampusu Univerziteta Kolumbija, 29. aprila 2024. u Njujorku.

Kako se studenti vraćaju na koledže širom Sjedinjenih Država, administratori se pripremaju za ponovno oživljavanje aktivizma protiv rata u Gazi, a neke škole usvajaju pravila za ograničavanje protesta koji su zahvatili kampuse prošlog proljeća.

Dok je ljetni raspust pružio predah u studentskim demonstracijama protiv rata između Izraela i Hamasa, on je također dao i studentima demonstrantima i zvaničnicima visokog obrazovanja priliku da se pregrupiraju i izrade strategiju za jesenji semestar.

Ulozi ostaju visoki. Na Univerzitetu Columbia, predsjednica Minouche Shafik podnijela je ostavku u srijedu nakon što je bila pod strogom revizijom zbog njenog rukovanja demonstracijama u kampusu u New Yorku, gdje je talas propalestinskih šatorskih kampova počeo prošlog proljeća.

Neka od novih pravila koja su nametnuli univerziteti uključuju zabranu logorovanja, ograničavanje trajanja demonstracija, dozvoljavanje protesta samo u određenim prostorima i ograničavanje pristupa kampusu samo onima sa univerzitetskom identifikacijom. Kritičari kažu da će neke od mjera ograničiti slobodu govora.

Američko udruženje univerzitetskih profesora objavilo je u srijedu saopštenje u kojem osuđuje "previše restriktivne politike" koje bi mogle obeshrabriti slobodu izražavanja. Mnoge nove politike zahtijevaju od demonstranata da se registruju unaprijed i striktno ograniče lokacije na kojima se okupljanja mogu održati, kao i postavljanje novih ograničenja za upotrebu pojačanog zvuka i signalizacije.

Naši fakulteti i univerziteti treba da podstiču, a ne da potiskuju, otvoren i energičan dijalog i debatu čak i o najdubljim uvjerenjima“, navodi se u saopštenju i dodaje da su mnoge politike nametnute bez doprinosa fakulteta.

Univerzitet u Pensilvaniji iznio je nove "privremene smjernice" za studentske proteste koje uključuju zabranu kampovanja, noćne demonstracije i korištenje truba i zvučnika poslije 17 sati na nastavne dane. Penn također zahtijeva da se posteri i baneri uklone u roku od dvije sedmice od podizanja. Univerzitet kaže da ostaje privržen slobodi govora i zakonitom okupljanju.

Znakovi leže pored šatora propalestinskih studenata i fakulteta Univerziteta Drexel, Univerziteta Temple i Univerziteta Pensilvanije, podignutog u kampusu Univerziteta Pensilvanije u Filadelfiji, 25. aprila 2024.
Znakovi leže pored šatora propalestinskih studenata i fakulteta Univerziteta Drexel, Univerziteta Temple i Univerziteta Pensilvanije, podignutog u kampusu Univerziteta Pensilvanije u Filadelfiji, 25. aprila 2024.

Na Univerzitetu Indijana protesti nakon 23 sata. zabranjeni su novom „politikom ekspresivnih aktivnosti“ koja je stupila na snagu 1. avgusta. Politika kaže da je „kampovanje“ i podizanje bilo koje vrste skloništa zabranjeno u kampusu, a znakovi se ne mogu postavljati na univerzitetskoj imovini bez prethodnog odobrenja.

Univerzitet Južne Floride sada zahtijeva odobrenje za šatore, nadstrešnice, transparente, znakove i pojačala. Školska pravila o "govoru, izražavanju i okupljanju" propisuju da nikakva "aktivnost", uključujući proteste ili demonstracije, nije dozvoljena nakon 17 sati radnim danima ili vikendom i nije dozvoljeno u posljednje dvije sedmice semestra.

Nacrt dokumenta koji je tokom ljeta dobio studentski list na Univerzitetu Harvard pokazao je da koledž razmatra zabranu noćnog kampovanja, poruke kredom i neodobrene znakove.

Mislim da upravo sada vidimo ponovnu pojavu represije u kampusima koju nismo vidjeli od kasnih 1960-ih“, rekla je Risa Lieberwitz, profesorica prava o radu i zapošljavanju na Univerzitetu Cornell koja služi kao glavni savjetnik AAUP-a.

Univerziteti kažu da potiču slobodu govora sve dok to ne ometa učenje, i insistiraju da jednostavno ažuriraju postojeća pravila za demonstracije kako bi zaštitili sigurnost kampusa.

Studenti koji protestuju protiv rata u Gazi u kampu na Univerzitetu Harvard u Kembridžu, Masačusets, 25. aprila 2024.
Studenti koji protestuju protiv rata u Gazi u kampu na Univerzitetu Harvard u Kembridžu, Masačusets, 25. aprila 2024.

Tenzije su porasle na fakultetskim kampusima od terorističkog napada Hamasa 7. oktobra na jugu Izraela u kojem je ubijeno 1.200 ljudi, većinom civila, i uzeto oko 250 talaca.

Mnogi studenti demonstranti u SAD-u obećavaju da će nastaviti svoj aktivizam, koji je potaknut sve većim brojem mrtvih u Gazi, koji je u četvrtak premašio 40.000, prema ministarstvu zdravlja teritorije.

Oko 50 studenata Kolumbije i dalje se suočava sa disciplinskim postupcima zbog demonstracija prošlog proljeća nakon što je proces posredovanja koji je započeo ranije u ljeto zastao, kaže Mahmoud Khalil, vodeći pregovarač koji radi u ime demonstranata studenata Kolumbije. Za ćorsokak je okrivio administratore Kolumbije.

Univerzitet voli da se čini da su u dijalogu sa studentima. Ali ovo su sve lažni koraci koji imaju za cilj da osiguraju donatorsku zajednicu i njihovu političku klasu”, rekao je Khalil, diplomirani student na Columbia's School of International and Public Affairs.

Univerzitet nije odmah odgovorio na zahtjev za komentar u četvrtak.

Školu Ivy League na gornjem Menhetnu ranije ove godine izazvale su studentske demonstracije, koje su kulminirale scenama policajaca sa štitovima koji su upali u zgradu koju su zauzeli propalestinski demonstranti.

Propalestinski studentski demonstranti zaključavaju ulaz u Hamilton Hol u kampusu Univerziteta Kolumbija, 30. aprila 2024. u Njujorku.
Propalestinski studentski demonstranti zaključavaju ulaz u Hamilton Hol u kampusu Univerziteta Kolumbija, 30. aprila 2024. u Njujorku.

Slični protesti zahvatili su univerzitetske kampuse širom zemlje, a mnogi su doveli do nasilnih sukoba s policijom i više od 3.000 hapšenja. Tužbe protiv mnogih od studenata koji su uhapšeni tokom policijskih akcija su odbačene, ali neki još čekaju da saznaju šta će tužioci odlučiti. Mnogi su se suočili s posljedicama u svojim akademskim karijerama, uključujući suspenzije, oduzete diplome i druge oblike discipliniranja.

Šafik je bio među univerzitetskim liderima koji su pozvani na ispitivanje pred Kongres. Bila je žestoko kritizirana od strane republikanaca koji su je optužili da ne čini dovoljno u borbi protiv zabrinutosti zbog antisemitizma u kampusu Columbia.

Ona je najavila ostavku u pismu upućenom univerzitetskoj zajednici samo nekoliko sedmica prije početka nastave 3. septembra. Univerzitet je u ponedjeljak počeo ograničavati pristup kampusu ljudima bez akreditacija Kolumbije ili neregistriranim gostima, rekavši da želi spriječiti "potencijalne smetnje" jer bliži se novi semestar.

Ovaj period je uzeo značajan danak mojoj porodici, kao i ostalima u zajednici“, napisala je Šafik u svom pismu. “Tokom ljeta, bila sam u mogućnosti da razmislim i odlučila sam da će moj odlazak u ovom trenutku najbolje omogućiti Kolumbiji da prebrodi izazove koji su pred nama.

Propalestinski demonstranti su prvi put postavili šatorske kampove u kampusu Kolumbije tokom Šafikinog svjedočenja u Kongresu sredinom aprila, kada je osudila antisemitizam, ali se suočila s kritikama zbog toga kako je odgovorila na fakultetima i studente optužila za pristrasnost.

Škola je sutradan poslala policiju da očisti šatore, samo da bi se učenici vratili i inspirisali talas sličnih protesta u kampusima širom zemlje dok su studenti pozivali škole da prekinu finansijske veze sa Izraelom i kompanijama koje podržavaju rat.

U kampusu je ovog ljeta uglavnom bilo tiho, ali je konzervativna novinska kuća u junu objavila slike, kako je navedeno, tekstualnih poruka koje su razmjenjivali administratori dok su prisustvovali panel diskusiji 31. maja pod naslovom „Život Jevreja na kampusu: prošlost, sadašnjost i budućnost“.

Zvaničnici su smijenjeni sa svojih pozicija, a Šafik je u pismu školskoj zajednici od 8. jula rekla da su poruke bile neprofesionalne i da se "uznemirujuće dotiču drevnih antisemitskih oblika".

Drugi istaknuti čelnici Ivy Leaguea povukli su se posljednjih mjeseci, uglavnom zbog njihovog odgovora na nestabilne proteste u kampusu.

Predsjednica Univerziteta u Pensilvaniji Liz Magill dala je ostavku u decembru nakon manje od dvije godine na poslu. Suočila se s pritiscima donatora i kritikama zbog svjedočenja na saslušanju u Kongresu na kojem nije bila u stanju reći pod ponovljenim ispitivanjem da bi pozivi u kampusu na genocid nad Jevrejima prekršili politiku ponašanja škole.

A u januaru je predsjednica Univerziteta Harvard Claudine Gay dala ostavku zbog optužbi za plagijat i sličnih kritika zbog njenog svjedočenja pred Kongresom.

  • 16x9 Image

    ASSOCIATED PRESS (AP)

    Associated Press (AP) je neprofitna nezavisna globalna novinska organizacija sa uredima u preko 100 zemalja. Osnovana 1846. godine,  licencira svoje činjenično izvještavanje medijima širom svijeta.

XS
SM
MD
LG